BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
kamala harris

Bűnüldözőként vonul Trump ellen Kamala Harris, ám ez visszaüthet

A demokrata kampány jelszava: a kemény kaliforniai kopó rács mögé zárja az elítélt republikánus jelöltet. Ám ugyanez a „kemény bűnüldöző” imázs okozta Kamala Harris vesztét a 2020-as előválasztáson, Trump pedig könnyen ellene fordíthatja a korántsem patyolattiszta múltját.

Kamala Harris kaliforniai ügyészből az Egyesült Államok második legmagasabb pozíciójába küzdötte fel magát, most pedig esélyes, hogy ez elnöki székért is ő szállhat versenybe Donald Trump republikánus jelölttel szemben. Kampányát pedig valószínűleg ismét bűnüldöző múltjára fogja építeni, annak ellenére, hogy ezzel elidegenítheti legnagyobb támogatóit, miközben a szekrényében lapuló csontvázak miatt ő is könnyen céltáblává válhat.

kamala harris
Kamala Harris bűnüldözőként lépne fel Trumppal szemben, akit „a Fehér Ház helyett a börtönbe vinne” / Fotó: AFP

Harris karrierjének kezdete tökéletesen beleillik a Demokrata Párt progresszív arculatába: San Francisco kerületi ügyészeként elindított egy börtönterápiás programot a kábítószer-bűncselekmények miatt elítéltek számára, a rendőröknek pedig előírta, hogy előítélet-ellenes tréningen kell részt venniük a járőrözéshez.

Kaliforniai főügyészként azonban, miután megízlelte a hatalmat, már nem bánt kesztyűs kézzel a bűnözőkkel, sőt, olyan visszaélések miatt kellett vezekelnie, amelyekbe még a legkonzervatívabb republikánus arca is belepirulna.

A választások előtt most egyszerre két kalapot visel – a reformorientált progresszívét és a könyörtelen ügyészét –, ezt pedig nehéz lesz végigvinni, már ha valóban őt jelölik a demokraták. 

– mondta Paul Butler, Georgetown-i Egyetem jogászprofesszora és volt szövetségi ügyész a Wall Street Jorunal-nek.

Biden utódja ugyanis egy látványos, könnyen érthető téma köré építi fel a kampányát: Trump egy elítélt bűnöző, aki az elmúlt években bíróságról bíróságra járt, Harris pedig keménykezű ügyészként fogja kiszabni rá a lehető legkeményebb büntetést.

Trump azonban egy teljesen más képet fest Harrisről, akit azzal támad, hogy

  • valójában puhány a bűnözőkkel szemben;
  • keményen bírálja ügyészi munkáját;
  • és személyesen tartja felelősnek azért, hogy az USA-t elárasztották a migránsok.

Emellett pedig külön kiemelte, hogy a jelenleg a legalizálást támogató demokrata jelölt pár éve még tömegével záratta börtönbe az embereket akár még pár gramm marihuána birtoklásáért is.

Kamala Harris: kaliforniai kopó vagy „kamukirálynő”?

Politikai karrierje 2003-ban indult, több év sikertelen kampányolás után, amikor legyőzte a hivatalban lévő San Franciscó-i kerületi ügyészt, Terence Hallinan-t – egy liberális ikont, aki arról volt ismert, hogy támogatta az orvosi marihuánát és a prostitúció dekriminalizációját.

Meglepő módon Harris jobbra állt tőle, és a szemére vetette, hogy túl kevés embert ítélnek el a városban, a bűnözés ellen pedig szinte semmit sem tesz.

Fülsiketítőt dörrent a Trump-ágyú, Kamala Harris a célkeresztben

Biden a múlté, a demokraták cserejelöltje pedig máris úthenger alá esett. Trump ugyanis nem vesztegette az időt, azonnal brutális támadást indított Harris ellen, aki csak sután tudott válaszolni.

A győzelem ízét azonban gyorsan elfelejthette, amikor 2004-ben egy rendőrtisztet, Isaac Espinózát hidegvérrel agyonlőtték az utcán, Harris pedig nem volt hajlandó halálbüntetést kérni a gyilkosa ellen. Emiatt különösen keményen bírálták, mivel a döntést úgy jelentette be, hogy előtte nem tájékoztatta az áldozat özvegyét, és később sem adott magyarázatot róla.

Harris kaliforniai államügyész soha nem tette jóvá ezt a sértést; sem Harris amerikai szenátor, sem pedig Harris alelnök. Szervezetünk egyáltalán nem támogatja az elnökjelöltet 

– áll Tracy McCray, a San Franciscó-i Rendőrszövetség elnökének közleményében.

A botrány után újra megpróbálta betartani kampányígéreteit, és sokkal szorosabb kapcsolatra törekedett a rendőrséggel, és a következő években több politikai kérdésben is melléjük állt, többek között egy progresszív reformot is beáldozva, amely alapján nyilvánosságra kellett volna hozni a hatóságok múltbéli visszaéléseit.

kamala harris donald trump
A keménykezű ügyész-perszóna ismét Kamala Harris vesztét okozhatja, ha Trump elkezd a múltjában turkálni / Fotó: AFP

Harris 2010-ben kevesebb mint 1 százalékkal nyerte meg a főügyészi posztért folyó versenyt – miközben a demokraták a legtöbb más kaliforniai állami tisztséget két számjegyű különbséggel szerezték meg –, részben azért, mert a halálbüntetéssel kapcsolatos döntése miatt a bűnüldöző csoportok még mindig nem támogatták őt.

Megválasztása után azonban keményen dolgozott azon, hogy visszaférkőzzön a kegyeikbe, ennek érdekében pedig több progresszív reform ellen is fellépett.

A bűnözőkkel szemben szigorúbb lett. Eljárása esetenként az illegalitás határát is súrolta, amikor hibás vagy hiányos bizonyítékok miatt a gyanú szerint ártatlan embereket ítéltek el. Több esetben például direkt nem kért DNS-vizsgálatot, pedig az esetleg tisztázhatta volna az elítélteket.

Később óriási botrányt kavart, amikor kiderült, hogy több száz embert tartott a börtönökben a büntetésük lejártán túl is, csak azért, hogy Kalifornia állam olcsó munkaerőként használhassa őket.

Bár mindennek ellenére 2014-ben a főügyészi, 2016-ban pedig a szenátusi mandátumát is könnyedén megnyerte, a 2020-as demokrata elnökjelölti versenyben visszaütött a múltja.

Egy élőben közvetített vita során kihívója, Tulsi Gabbard ugyanis az összes korábbi hibáját és elítélendő döntését felhozta, Harris pedig erre csak annyit tudott válaszolni, hogy büszke a karrierjére – nem meglepő, hogy mindössze 1 százalékos támogatottsággal esett ki a versenyből.

Így kritikusai szerint csak és kizárólag amiatt vált Joe Biden amerikai elnök jobbkezévé, mert fekete és nő – két társadalmi réteg, ahol a demokraták kellemetlenül gyengén teljesítettek a felmérésekben.

Biden lemondása után Harris a legesélyesebb arra, hogy a demokraták elnökjelöltje legyen, és már el is kezdett kampányolni. Trump kezébe azonban ezzel a demokraták olyan fegyvert adtak, amit a kreatív beszólásairól híres republikánus jelölt számtalanszor elsüthet a Fehér Ház visszaszerzéséért folyó csatában.

Telefonon közölte az Obama család, hogy támogatja Kamala Harrist: jól fogunk szórakozni, ugye?

Barack Obama és Michelle Obama is támogatja Kamala Harrist. A legfrissebb közvélemény-kutatások eredménye szerint szoros lesz a verseny az Egyesült Államok elnökválasztásán.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.