Ugyan hivatalos végeredmény még nincs, az előrejelzések komoly fordulatot mutatnak a francia választások második fordulóját követően. Ezeket az este 8 órai urnazárást követően jelentették meg.
Az Elabe közvélemény-kutató cég előrejelzése szerint az Új Népfront – a szocialisták, a zöldek és a szélsőbaloldali France Unbowed pártok koalíciója – várhatóan 175 és 205 közötti helyet szerez az 577 fős Nemzetgyűlésben. Az Ipsos szerint ez 172-192 közé tehető. A lényegen nem változtat, mert mindez azt jelentené, hogy
a baloldali pártok koalíciója szerezte meg a legtöbb mandátumot a franciaországi parlamenti választásokon.
Mindez óriási fordulatnak érétkelhető a múlt heti első forduló eredménye után, amelyet a jobboldali Nemzeti Tömörülés, Marine Le Pen pártja nyert meg. A sikere akkora riadalmat váltott ki a Macron elnök fémjelezte baloldalon, hogy országszerte koordinált visszaléptetési hullámot vezényeltek le, amely tehát úgy tűnik, eredményes volt.
Ugyanakkor a francia elnök sem lehet maradéktalanul elégedett, hiszen nem az ő liberális-centralista politikai közössége zárt az élen. Emmanuel Macron tömbje 150 és 175 közötti helyre (az Ipsosnál ugyanez 150-170) számíthat, míg Le Pen Nemzeti Tömörülése és szövetségesei 115 és 150 (az Ipsosnál 135-155) képviselőt juttattak be a francia törvényhozásba. Ez persze még így is jókora bővülés, miután 2022-ben 89 hely jutott nekik.
Mégis, nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy ez micsoda fordulat lenne. Múlt vasárnap az Nemzeti Tömörülés még történelmi csúcsra ért fel: a szavazatok 33 százalékát szerezte meg és 297 választókerületben álltak az élen. Ha ezt tudták volna tartani a mostani második fordulóban, abszolút többséget tudhattak volna maguknak.
A pénteken közzétett utolsó felmérések is egyértelműen Le Pen sikerét jósolták. Ezek szerint az, hogy kétszáznál is több választókerületben léptek vissza egymás javára a baloldali, valamint Macron jelöltjei, ekkora fehér foltot ütöttek a közvélemény-kutatásokon.
Jean-Luc Mélenchon, a France Unbowed vezetője győzelmi beszédet mondott Párizsban és világosan fogalmazott: az elnöknek kötelessége felszólítani az Új Népfrontot a kormányzásra. Egyúttal elismerését fejezte ki a franciáknak, amiért olyan eredményt tettek lehetővé, amelyről azt mondták, lehetetlen.
Miután a parlamenti többséghez Franciaországban 289 mandátum kell, ez pedig önállóan senkinek nincs meg, ezért logikusan koalíciós kormányzás jöhet. A kérdés csak az, ez egyáltalán lehetséges-e. Macron, akinek a második elnöki ciklusa 2027-en kifut, most azzal a kihívással néz szembe, hogy olyan kormányzást kell tető alá hoznia, amelynek pártjai között Le Pen elutasításán túl alig van közös vonása. Ráadásul mindezt akkor, amikor három hét múlva elstartol a párizsi olimpia.
Hogy mennyire nincs közös nevezőn a baloldal macronnal, azt jól mutatja, hogy az Új Népfront azzal az ígérettel kampányolt, hogy megsemmisíti az elnök számos gazdasági átalakítását. A koalíció
Jól hangzik, de nem tudni, milyen pénzből finanszíroznák mindezt. Ezek az intézkedések a becslések szerint 2025-ben 100 milliárd euróba, 2027-ben pedig 150 milliárd euróba kerülnének. Le Pen közben nyilatkozatott tett, amelyben arról beszélt, hogy a francia jobboldal győzelme nem marad el, csak elhalasztották.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.