BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
This US Air Force handout photo shows an unarmed Minuteman III intercontinental ballistic missile launches during an operational test at 12:03 a.m., PDT, on April 26,2017 from Vandenberg Air Force Base, California. The Minuteman system has been in service for 60 years. Through continuous upgrades, including new production versions, improved targeting systems, and enhanced accuracy, today's Minuteman system remains state-of-the art and is capable of meeting all modern challenges. (Photo by Senior Airman Ian DUDLEY / US AIR FORCE / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / US AIR FORCE/SENIOR AIRMAN IAN DUDLEY" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS

Hiperszonikus fegyverek – Peking és Moszkva elporoztak Washington orra előtt

Az Egyesült Államok próbálja bepótolni a lemaradását a szárazföldi stratégiai támadófegyverzetben. Ám a pénzügyek, a finanszírozás gondot okozhat a Biden-kormányzat óriási, csaknem 850 milliárd dolláros hadi büdzséjét tekintve is.

Amerika lemaradt riválisaival szemben nemcsak a stratégiai, szárazföldi telepítésű atom-robbanófejes interkontinentális rakéták (ICBM) generációváltásában, hanem a hiperszonikus, manőverező rakéták, rakéta-repülőgépek, űrsiklók kifejlesztésében, hadrendbe állításában is. 

This US Air Force handout photo shows an unarmed Minuteman III intercontinental ballistic missile launches during an operational test at 12:03 a.m., PDT, on April 26,2017 from Vandenberg Air Force Base, California. The Minuteman system has been in service for 60 years. Through continuous upgrades, including new production versions, improved targeting systems, and enhanced accuracy, today's Minuteman system remains state-of-the art and is capable of meeting all modern challenges. (Photo by Senior Airman Ian DUDLEY / US AIR FORCE / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / US AIR FORCE/SENIOR AIRMAN IAN DUDLEY" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS
Utolérné riválisat az Egyesült Államok a hiperszonikus fegyverkezésben / Fotó: AFP

Az Egyesült Államok órási pénzeket fordít a hiperszonikus fegyverek fejlesztésére, de harcolnia kell a fejlesztésükért. Kína és Oroszország toronymagasan vezet az USA előtt

 – írja a The Wall Street Journal nemzetbiztonsági szerkesztője, Sharon Weinberger.

Egyre furcsább világban élünk, amely visszatérni látszik a nyolcvanas évek vége előtti állapothoz, a kifejlett, túlérett hidegháborúhoz, anélkül, hogy annak kemény munkával kidolgozott védőkapcsolói – az Egyesült Államok és a Szovjetunió, a két atom-szuperhatalom közti fegyverkorlátozási egyezmények túlnyomó többsége – működnének. Szerencse a szerencsétlenségben, hogy a „forródrótok”, a szemben álló felek legfelső vezetői között kiépített közvetlen, elsősorban katasztrófaelhárító kommunikációs csatornák – beleértve a Washington–Peking vonalakat is – működésképeseknek látszanak.

Nem Ukrajna a hibás

Tévedés lenne mindezt a negatívumot az ukrajnai háború kirobbantói, megvívói nyakába varrni. Ukrajna legfeljebb katalizátora a globális erőátrendeződésnek, amelynek gazdasági magja van: Kína, az antiglobalista, a Nyugat pénzügyi-gazdasági-politikai-katonai meghatározó szerepe ellen lázadó, bicepszet növelő-feszítő Kelet felemelkedése. Katonailag az erőviszonyok a hidegháború vége óta eltelt immáron 35 év során alig változtak. Ha igen, akkor a Nyugat rovására. Itt elsősorban Kína katonai megerősödésére és az USA haditechnikai lemaradására kell gondolni. Peking gyakorlatilag utolérte, egyes esetekben lekörözte a két korábbi nukleáris szuperhatalmat a katonai ismérvek szinte valamennyi kategóriájában, kivéve a nukleáris stratégiai támadórendszereket.

Ez kiváltképpen érvényes a hiperszonikus (a Mach5-nél, azaz ötszörös hangsebességnél gyorsabb, manőverező) fegyverrendszerek két kategóriájára, a levegőszívó sugárhajtású motoron alapuló, önállóan manőverező robotrepülőgépekre (például az orosz 3M22 Zircon), továbbá a légi indítású, az űrbe felküldött, majd onnan a Föld tömegvonzása generálta roppant sebességgel visszajutó űrsiklókra, amelyek a legfelső ritka légrétegeken pattogva-manőverezve közelítik meg a célt (például a kínai DS–41-es).

A MAD ma már előrelépést jelentene

Visszatérünk az önmagában is sokatmondó angloamerikai betűszó a MAD (Mutually Assured Destruction – a mindkét oldal számára elviselhetetlen mértékű veszteséget okozó háborús kockázat, amit a nukleáris fegyverek tömeges alkalmazása okozna) alkalmazásához? A mai helyzetben ez akár előrelépést is jelenthetne, de erről egyelőre láthatóan szó sem esik. Moszkvában a taktikai atomfegyverek korlátozott bevetésére célozgatnak, és Washington sincs messze a civilizációnk esetleges pusztulásához vezető gondolat elfogadásától. Kína ez ügyben hallgat, de fegyverkezik, és továbbra is elutasítja, hogy bekapcsolódjon egy esetleges amerikai–oroszországi stratégiai fegyverzetkorlátozási tárgyalássorozatba.

Mindkét szemben álló tábor – nyugaton a NATO, keleten Kína és Oroszország – ezerrel fegyverkezik. 

Amerika megpróbálja bepótolni a lemaradását a szárazföldi (rakétasiló) bázisú stratégiai támadófegyverzetben. Ám a pénzügyek, a finanszírozás gondot okozhat a Biden-kormányzat óriási, csaknem 850 milliárd dolláros hadi büdzséjét tekintve is. 

Emiatt jelenthette be Edward Hunter, az amerikai légierő beszerzési főnöke, hogy újabb földi elemekkel egészítik ki a korszerűsítési pályázatot. Sokan ezt az újabb csúszás elegáns formában történő közlésének tekintik, miután az új Sentinel-rendszer megteremtési költsége csaknem a kétszeresére emelkedett.

Százmilliárdos védelmi kiadások

Hogy a nagyságrendeket lássuk: a teljes amerikai silóbázisú stratégiai, atomrobbanófejes ballisztikai rakétaállomány (jelenleg a korszerűsített, a Minuteman III.-asok) komplett lecserélése valamivel kevesebb, mint 150 milliárd dollárjába kerülne az amerikai adófizetőknek. Ukrajna évi támogatásszükséglete több mint 100 milliárd dollár. Ebből a Biden-kormányzat vállalt 61 milliárdot, de a jövő bizonytalan, nagymértékben attól függ, ki lesz a parancsnok 2025. január 20. után a Fehér Házban. Joe Biden elnökjelölti visszalépésével a kérdés megválaszolása nem lett könnyebb. Az Európai Unió ötvenmilliárd eurós támogatáscsomagot fogadott el a 2024–2027 közötti időszakra, ami hatalmas összeg, de az ukrán szükségleteknek így is csak egy töredékét fedezi. Emellett az ötvenmilliárdos, nagyrészt hitelekből, kedvezményes kölcsönökből álló támogatás az Ukrajna-alapból máshová (például a Nyugat-Balkán EU-tagjelölt államaiba) is megy.

Miközben Oroszország és Kína az elmúlt két évtizedben jelentős korszerűsítéseket hajtott végre szárazföldi telepítésű interkontinentális ballisztikus rakétáiban, az USA-ban volt két sikertelen helyettesítési kísérlet. Azaz egyelőre maradnak az 55 éve rendszeresített Minuteman III.-asok, az öreg, 1962 óta napirenden lévő Minutemanok (I.–II.–III.). A leváltásukra szánt Peacekeeperek, az LGM–118A-sok nem igazán váltak be. Kevesebb mint két évtizedig, 2003-tól 2005-ig szolgáltak párhuzamosan a Minuteman III.-asokkal, és 1992-ben megbukott a hasonló célú MGM–134A Midgetman-program is.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.