A venezuelai választási hatóságok Nicolas Madurót hirdették ki győztesnek az ország vasárnapi elnökválasztása után a hétfőre virradó éjszaka, noha az exit-pollok az ellenzék győzelmét jelezték.
A hivatalos eredmények szerint az ellenzéki jelölt, Edmundo Gonzalez csak a szavazatok 44 százalékát szerezte meg, noha korábban az ellenzék azt jelezte, hogy van ok az ünneplésre és arra kérte támogatóit, hogy továbbra is kövesse nyomon a szavazatok számolását.
A Maduro harmadik ciklusát jelentő győzelmet annak ellenére jelentette be az ország választási bizottsága, hogy több közvélemény-kutató szerint is az ellenzéki jelölt a szavazatok mintegy kétharmadát szerezte meg.
Az egyik venezuelai közvélemény-kutató, a Meganalisis szerint Maduro mindössze a voksok 14 százalékát nyerte el.
Az elnöki palotában híveihez szóló Maduro szerint azonban az ország választási rendszere transzparens és győzelme azt jelenti, hogy győzelme egyben a béke és a stabilitás győzelme is – jelenti a Reuters.
A venezuelai választási bizottság elnöke, Elvis Amoroso szerint a szavazatok mintegy 80 százalékát összesítették és az eredmények közlése az adattovábbítási rendszer elleni agresszió miatt csúszott. A bizottság az ország legfőbb ügyészét is felkérte, hogy indítson vizsgálatot az általuk terrorista akcióknak nevezett cselekményekkel szemben. Amoroso azt is elárulta, hogy a választók 59 százaléka járult az urnákhoz.
Az ellenzék korábbi közlése szerint szerint a szavazók a változást választották 25 évnyi szocialista kormányzás után. Gonzalez az eredmények közlése előtt arról írt az X-en, hogy az eredményeket nem lehet letagadni, és az ország békésen a változást választotta.
Maria Corina Machado ellenzéki vezető pedig arra kérte az ország hadseregét, hogy tartsák fent a választás eredményét. Mint az X-en írta, az ország népe döntött, nem akarják Madurót, ezért a hadsereg számára eljött az idő, hogy a történelem jó oldalára álljon.
Azonban Venezuela hadserege mindig is Maduro mellett állt és egyelőre nincs annak nyilvános jele, hogy a fegyveres erők szakítanának korábbi magatartásukkal.
A választás tisztasága, illetve az annak elfogadottsága a venezuelai olajra vonatkozó szankciók feloldása szempontjából is kulcsfontosságú lehet, ám az eredmények és a közvélemény-kutatási adatok közötti óriási szakadék aligha utal arra, hogy az Egyesült Államok szó nélkül elismerni majd az eredményeke és tovább lazít az olajhatalom elleni szankciókon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.