„Oroszország nélkül nem megy” – Moszkvában a Kreml-közeli média felkapta Vlagyimir Putyin orosz elnök kazahsztáni fővárosban elejtett minapi megjegyzését. A moszkvai vezető magabiztosan mozog a keleti térben: utazik Közép-Ázsiától Észak-Koreáig, Kínától Vietnámig. Ezt a térséget érzi az újabb keletű Kelet–Nyugat, pontosabban a Nyugat és a globális Dél megosztottság keleti bázisának. Távolabbra, a globális Dél afrikai, latin-amerikai régióiba azért nem merészkedik, közben pedig újraírja a szövetségi, barátsági rendszere paramétereit.
A Ria Novosztyi, a meghatározó Kreml-közeli hír- és kommentárportál mesterséges intelligenciával létrehozott képén már az orosz medve és a kínai panda között ott áll harmadikként az indiai elefánt. A világ legnépesebb állama, a gigantikus kompország, India kormányfője, Narendra Modi – az olaszországi G7-es csúcstalálkozón való részvétele után – már Moszkvában parolázott Putyin elnökkel. Moszkva az oroszországi (és a kínai) diplomácia sikereként tálalta a medve-elefánt-panda hármas szövetség megszilárdulását.
Recep Tayyip Erdogan török államfő viszont legutóbb kiesett a moszkvai pikszisből. Putyin a Sanghaji Együttműködési Szervezetnek (SCO, SOSZ) a kazahsztáni Asztanában tartott csúcstalálkozóján de facto elutasította a török vezető ajánlkozását, hogy folytatja az ukrajnai válság megoldásáért korábban kifejtett munkát, és közvetít a felek között.
Egyelőre nem világos, mi lehet a Putyin-nyet hátterében. Talán Erdogan elnök bizonytalan viszonya mind Moszkvával, mind Brüsszellel (NATO, EU). Egyes elemzők arra tippelnek, hogy a fő közvetítő szerepet átadják Kínának. Rossz nyelvek szerint ebben segédkezhet Magyarország is a minapi moszkvai kormányfői látogatással. Még frissebb hír, hogy július 8-án hétfőn délelőtt Pekingben a villámlátogatásra odaérkezett Orbán Viktor miniszterelnököt máris fogadta Hszi Csin-ping kínai elnök. A Békemisszió 3.0-ként emlegetett esemény akár túlmutathat az ukrajnai háború tűzszünetes-tárgyalásos úton való lezárásán, és része lehet egy új, globális biztonsági rendszer megteremtésének.
Moszkvai részről megy a szokásos titkolózás.Vlagyimir Putyin Asztanában tárgyalt ugyan Hszi Csin-ping kínai legfelső vezetővel, de erről a kérdésről érdemben nyíltan nem beszéltek sem újságíróknak külön-külön, sem pedig a sajtóértekezleteken – beleértve a magyar kormányfő és az oroszországi elnök későbbi közös találkozását Moszkvában a sajtóval.
Ugyanakkor nincs előrelépés az ukrajnai krízis megoldásában. A kijevi vezetés – a hamarosan minden eddiginél nagyobb ütemben beömlő nyugati fegyverszállítások reményében – elutasította a kompromisszumos magyar javaslatot is a sorrend megfordításáról: először tűzszünet, aztán tárgyalások – előfeltételek nélkül, a kialakult helyzet alapján.
Pedig Európában – Ukrajna lehetséges jövendőbeli fő támogatójánál – sem úgy mennek a dolgok, ahogy azt Kijevben látni szeretnék. A hétvégi második fordulós franciaországi szavazás meglepetésszerű eredményén felbátorodva a (szélső) baloldal és Franciaország új csillaga, Jean-Luc Mélenchon, az Új Népfront (baloldal–zöldek-szövetség) élén máris kormányzásra jelentkezik.
Noha a baloldalhoz sorolják, Mélenchon egyáltalán nem Ukrajna-barát, és a NATO-val is faséban áll. Ha ő maga és/vagy a pártszövetsége kormánytényezővé válik, várhatóan nem hagyja jóvá Emmanuel Macron államfő tervét francia csapatok Ukrajnába vezénylésére,
és erősen kérdésessé válhat – az utóbbi időben elhallgattak róla – a francia gyártmányú Mirage 2000-5-ös harci gépek és SCALP cirkálórakéták Ukrajnának való szállítása is.
Mélenchon, az Új Népfront pártszövetség frontembere egyfajta neo De Gaull-ista lépéssel kivezetné a NATO-ból a francia atomütőerőt. Hangoztatja, hogy az EU egyetlen atomfegyver-hatalma, Párizs csak francia (és nem NATO-) érdekek alapján vetné be nagy szükség esetén a duális (nem háromlábú, nem triád) atomerőt, a négy nukleáris tengeralattjárón és a közép-hatótávolságú (de nem stratégiai) légierő gépein elhelyezett nukleáris bombákat, rakétákat.
Marine Le Pen és pártjának gyászos szereplése a francia választások második, döntő fordulójában viszont tovább boríthatja az EU-ban, az Európai Parlamentben kialakult erőviszonyokat. Immáron nem kizárható, hogy a várthoz képest mintegy feleannyi (143 francia) parlamenti képviselői széket megszerző, a harmadik helyre visszacsúszott Le Pen-párt csatlakozik a Patrióták Európáért szövetséghez, mi több, átveszi az új pártcsoportosulásban a vezetést.
Ukrajnát illetően mindkét oldal tovább fegyverkezik. A Kreml ellenőrzése alatt álló oroszországi sajtó új oroszországi taktikákról és fegyverekről ír. A Közel-Keleten, az elmúlt évtized szíriai összecsapásaiban a másik oldal által előszeretettel alkalmazott motorkerékpáros, gyors villámtámadásokra, katonai buggyk bevetésére és felokosított háromtonnás (olcsó) nehézbombák bevetéseire építenek.
És a nem bizonyított bombahír: Peking és Moszkva közösen csapásmérő drónokat fejleszt. Ha ez igaz, a háború új fordulatot vehet.
Logika van a feltételezésekben, mert túl a nagypolitikai megfontolásokon, Kína döcögő gazdaságának vezetői az ilyenkor alkalmazott taktikához fordulhatnak, és a hadiipar, a fegyverexport fellendítésében kereshetik a megoldást.
Moszkva eközben ott támad Ukrajnában, ahol nem várják, legutóbb a donyecki térség azon frontszakaszán, amelyen két és fél éve, az oroszországi támadás megkezdése óta nem történt mozgás. Oroszország felerősítette a külföldi zsoldosok elleni csapásokat, miután a Kreml-közeli médiumok felkapták a The New York Times cikkét a Chosen („Kiválasztottak”) külföldi zsoldosszázadról, amelynek tagjai a század német orvosa, Caspar Grosse szerint agyonlőtték a magukat megadó orosz hadifoglyokat. Azóta moszkvai értesülések szerint nagy robbanóerejű légi bombákkal megtámadták a század központját. Nem derül ki a jelentésekből, vannak-e túlélők a Chosenban, amelynek hatvan tagja volt (szokatlanul kevés egy századnak), és egy amerikai leszerelt tengerészgyalogos, Ryan O’Leary vezette az ukrán 59. dandár kötelékébe tartozó alegységet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.