Az ukrán lakosság egyre nagyobb része gondolja úgy, hogy a tárgyalóasztalnál kell befejezni a már két és fél éve zajló orosz–ukrán háborút. A Razumkov Központ friss közvélemény-kutatásából kiderül, hogy már 44 százalék elérkezettnek látja az időt a háború tárgyalásos befejezésére. Azonban 35 százaléknyian pont az ellenkező álláspontok képviselik. A két tábor abban azonban egyetért, hogy nem elfogadhatók Vlagyimir Putyin orosz elnök feltételei – számolt be a Kárpáti Igaz Szó kárpátaljai hírportál.
A felmérés eredményei rámutattak arra, hogy a közép-ukrajnai régiók lakosai nyitottabbak – 49 százalék támogatja a béketárgyalások megkezdését Oroszországgal – a háború diplomáciai úton történő lezárására és a diplomáciai úton történő rendezésre. Az ország nyugat-ukrajnai régióiban azonban csupán 35 százalék támogatja a tárgyalásos rendezést. A legalacsonyabb szinten (33 százalék) a háború sújtotta régiókban van azoknak a száma, akik támogatják a béketárgyalások megkezdését, és majdnem ugyanennyien (34 százalék) ellenzik a háború diplomáciai úton történő lezárását. A felmérés szerint nagyon magas (32 százalék) a bizonytalanok száma. A déli megyékben élők 60 százaléka gondolja azt, hogy eljött az ideje a tárgyalások megkezdésének Ukrajna és Oroszország között, ami majdnem 16 százalékkal magasabb, mint az ukrajnai átlag.
A kutatásból jól látszik, hogy az ukránok többsége nem ért egyet Vlagyimir Putyin feltételeivel. Az orosz elnök a svájci békekonferencia – amelyre Oroszországot nem hívták meg – előtt ismertette a Kreml békekötéshez szükséges feltételeit. A megkérdezettek 83 százaléka nem ért egyet azzal, hogy az ukrán csapatoknak ki kellene vonulniuk Donyeck, Luhanszk, Herszon és Zaporizzsja régió területéről. Az ukránok 84 százaléka kifejezetten ellenzi, hogy ezeket a régiókat átadják az agresszornak.
A válaszadók 77 százaléka nem ért egyet azzal, hogy az Oroszországgal szembeni összes nyugati szankciót fel kellene oldani.
Nagyon eltértek a vélemények azzal kapcsolatban, hogy Ukrajna semleges, el nem kötelezett, nukleáris fegyverek nélküli státuszát az alkotmányában rögzíteni kellene: 58 százalék ellenzi, 22 százalék támogatja, 20 százalék alkotja a bizonytalanok táborát.
Nem hisznek az európaiak az ukrán győzelembenAz ukránok többsége még mindig hiszi, hogy az ország képes a győzelemre az oroszok ellen, az európaiak azonban szkeptikusabbak. A többség nem tartja jó ötletnek Kijev uniós csatlakozását, NATO-katonák küldését. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.