Irán nem engedheti meg magának, hogy nyílt háborúba kezdjen Izraellel, mert abba valószínűleg az Egyesült Államok is beavatkozna, így egyelőre a szövetségeseivel együtt mérlegeli, milyen válaszcsapást válasszon.
A Wall Street Journal elemzése emlékeztet, hogy éppen csak letette a hivatali esküt az új iráni elnök, máris problémák sorával szembesül, többek között kezelnie kellene a gyengélkedő gazdaságot.
Ráadásul élénken él még az irániak emlékezetében az ország utolsó, tartós konfliktusa, az Irakkal vívott nyolcéves háború, ami egy egész generációt tizedelt meg. Teherán ezért is alkalmazta az utóbbi időben inkább azt a módszert, hogy az általa támogatott külföldi milíciákkal, például a Hezbollahhal és a jemeni húszikkal zaklatja térségbeli riválisait – utóbbiakat horribilis összegeket pocsékolva próbálják féken tartani az amerikaiak.
Tovább bonyolítja a helyzetet Irán számára, hogy legerősebb regionális szövetségese, a libanoni Hezbollah is sokat veszíthet, ha a Hamász terrortámadása óta tartó határ menti összecsapás nyílt háborúvá eszkalálódik Izraellel.
Bár százezresre becsült rakétaarzenáljával komoly károkat okozhat Izraelnek, a szervezet vezető végignézhették, ahogy a zsidó állam a földdel tette egyenlővé Gázát és levadászta a Hamász vezetőit – amire Libanonban is kész, ha provokálják.
Irán és a Hezbollah is megszégyenült azonban az Izrael által végrehajtott gyilkosságok, a libanoni szervezet egyik katonai parancsnoka és Iszmail Hanije levadászása miatt, amire muszáj reagálniuk. Ráadásul a mindkét esetből egyértelműen kiderült, hogy Izraelnek sikerült beépülnie Irán és a Hezbollah elhárításába.
Sem a Hezbollah, sem Irán nem akar most széles körű háborút. Ugyanakkor azt sem akarják, hogy az izraeliek azt higgyék, hogy emiatt átléphetnek vörös vonalakat
– mondta a lapnak Ali Fadlallah bejrúti független politikai elemző.
Nyugati illetékesek arra számítanak, hogy a Hezbollah a következő napokban támadásokat indít Izrael ellen, de abban bíznak, hogy a nemzetközi diplomáciai erőfeszítések és az amerikai katonai jelenlét megerősítése elérte, hogy elhalasszák és esetleg visszafogják revansot.
Az Egyesült Államok és arab országok is figyelmeztették Iránt, hogy a gazdasága megsemmisítő csapást szenved el, ha nagyszabású támadást indít Izrael ellen. Izrael pedig előre bejelentette, hogy gyorsan válaszolni fog, sőt, megelőző csapásra is kész, ha kell.
Arab források szerint
Irán és a szövetségesei egyelőre próbálják felmérni, hogy Izrael milyen erővel vágna vissza – és milyen messzire hajlandó elmenni az Egyesült Államok a szövetségese védelmében.
Mivel a Hezbollah jelentős politikai erőt is képvisel Libanonban, így arra is tekintettel kell lennie, hogy a szavazói félnek a háborútól. A legutóbbi, 2006-os libanoni–izraeli háború idején erősödött a szervezet támogatottsága, de Szami Nader, a bejrúti Szent József Egyetem politikatudományi intézetének igazgatója szerint ez most nem így lenne.
„A helyzet teljesen más most, mint 2006-ban. Libanon gazdasága azóta összeomlott, az emberek elveszítették a bankban lévő megtakarításaikat, magas a munkanélküliség. A Hezbollah támogatói az ország déli részén egyszer már elveszítették az otthonukat. Nem akarják, hogy ez másodszor is megtörténjen. Most nem megfelelő az idő egy Izrael elleni háborúra” – vélekedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.