Egy kínai Y–9-es katonai felderítő repülőgép megsértette Japán légterét a Kjúsú szigettől délre található Danjo-szigetek felett hétfőn – Japán legfelsőbb kormányzati szóvivője, Hajasi Josimasza kijelentette, hogy egy kínai katonai repülőgép példa nélküli behatolása a japán légtérbe „teljesen elfogadhatatlan” és komoly fenyegetést jelent a nemzetbiztonságra. Kína is reagált az incidensre, azt közölték, hogy nem volt szándékos az eset.
Hajasi kedden tartott sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy
Japán minden lehetséges intézkedést megtesz a jövőbeni légtérsértések megakadályozása érdekében.
Kína növekvő fenyegetése központi szerepet játszott Japán 2022-es döntésében, mely jelentős védelmi kiadások növelését irányozta elő. Japán célja, hogy 2027-re a GDP 2 százalékát védelmi költségekre fordítsa. A megnövekedett kiadások részben Japán külső szigeteinek megerősítésére irányulnak, amelyek kulcsfontosságúak a nemzeti védelmi stratégiában.
Bár korábban kínai polgári repülőgépek is engedély nélkül léptek be a japán légtérbe, a védelmi minisztérium szerint
ez volt az első alkalom, hogy egy kínai katonai repülőgép megsértette a légteret.
Japán vadászgépek reagáltak a behatolásra, amely körülbelül két percig tartott. A szigetország katonai vezetése szerint az elmúlt 12 hónapban több mint 660 alkalommal indítottak vadászgépeket, hogy reagáljanak a kínai repülőgépek vagy hajók tevékenységére. Az esetet követően Japán azonnal bekérette Kína ideiglenes nagykövetét Tokióban, és „rendkívül súlyos tiltakozást” nyújtott be, követelve, hogy Kína intézkedjen az ilyen esetek elkerülése érdekében – számolt be róla a Financial Times.
Kína külügyminisztériumi szóvivője közölte, hogy a két ország kapcsolatban áll egymással a meglévő csatornákon keresztül, és hangsúlyozta, hogy
Kína nem szándékozik megsérteni más országok légterét.
Az esemény rámutatott a két ország közötti megoldatlan szuverenitási vitákra is, különösen a Szenkaku-szigetek kapcsán, amelyeket mind Kína, mind Japán, valamint Tajpej is magának követel. Az időzítés egyben figyelmeztetés is lehet, hogy mindkét félnek le kellene ülnie, és valódi megoldást kellene találnia a problémákra. A japán miniszterelnök, Kisida Fumio esetleges lemondása és utódjának megválasztása a jövő hónapban alkalmat adhat a Japán és Kína közötti kétoldalú kapcsolatok újragondolására.
Kína 38 repülőgéppel és 12 hajóval közelítette meg Tajvant szombaton. Az X-re felkerült közlemény szerint 32 repülőgép át is lépte a Tajvani-szoros úgynevezett középvonalát, amely feltételes demarkációs vonalnak számít Tajvan és Kína között. Ezután behatolt Tajvan légvédelmi azonosítási övezetének északi, középső, délnyugati és keleti részébe.
Peking megerősítette már többször, hogy soha nem mond le arról, hogy Tajvant Kína irányítása alá helyezze.
A feszültséget csak fokozza, hogy Lai Csing-te elnök a beiktatásakor tajvani függetlenségről beszélt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.