Spanyolország 100 ezer, a majomhimlő elleni hatóanyagot tartalmazó ampullát adományoz Afrikának, amelyből 500 ezer adag vakcinát lehet készíteni, aa mediterrán ország készletének 20 százalékát ajánlotta fel. A Reuters szerint Madrid egyben javasolja, hogy minden uniós tagállam ajándékozza a tartalékának egyötödét a fekete kontinensnek.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) két héttel ezelőtt nemzetközi horderejű egészségügyi veszélyhelyzetet rendelt el a majomhimlő Afrikában terjedő új variánsa miatt. A WHO főképpen egy olyan vírusvariáns miatt aggódik, amelyet 2023 végén mutattak ki a Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK) keleti részén, egész pontosan a Mpox-Klade I változat Ib jelű alvariánsáról van szó.
Bár részletekbe menő tanulmányok még nem készültek, szakemberek abból indulnak ki, hogy fertőzőbb és súlyosabb megbetegedést idézhet elő az eddig ismert variánsoknál. Az Mpox-Klade I változat az utóbbi hetekben a KDK mellett Ugandában, Ruandában, Burundiban és Kenyában is megjelent, továbbá Pakisztánban és Svédországban is kimutatták a fertőzés jelenlétét.
Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója szerint létfontosságú az összehangolt nemzetközi fellépés a járványkitörés megfékezése és emberéletek megmentése érdekében. A szervezet európai részlegének vezetője, Hans Kluge pedig közölte:
nem kell attól tartani, hogy a koronavírushoz hasonló pandémia alakulna ki.
Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológiai osztályának vezetője szintén azt nyilatkozta, hogy a majomhimlő nem jelent veszélyt. Az orvos többek között arról beszélt, hogy a majomhimlő először 1970-ben jelent meg emberi megbetegedésként, és a fekete himlőhöz hasonló tüneteket produkál, ám annál enyhébb lefolyású. A vírus apró rágcsálókról terjed át az emberekre, és „szoros kontaktus szükséges a fertőzéshez, például bőrérintkezés vagy szexuális kapcsolat”.
Mindenesetre a Bavarian Nordic dán biotechnológiai vállalat szombaton közölte, hogy felgyorsítja a majomhimlő elleni vakcina gyártását, és a nemzetközi egészségügyi szervezetekkel együttműködve biztosítani kívánja a méltányos hozzáférést a szérumhoz.
A vállalat, amely egyike azon kevés gyógyszercégnek, amely rendelkezik a majomhimlő elleni vakcinával, közölte, hogy tájékoztatta az afrikai járványügyi és járványmegelőzési központokat (CDC) arról, hogy 2025 végéig 10 millió adagot tud előállítani a vakcinából, és már idén akár 2 millió adagot is tud szállítani.
A kéknyelv-betegség az állatok érfalát károsítja, a tünetek általában a fertőzés után három-hét nappal jelentkeznek. A vírus egyéb állatokra és az emberre nem veszélyes, humán megbetegedést nem okoz. A kérődzőknél, elsősorban a birkáknál azonban a beteg állat pusztulásával járhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.