Pakisztán egészségügyi minisztériuma pénteken megerősítette, hogy legalább egy esetben kimutatták a majomhimlővírus jelenlétét egy olyan páciensnél, aki nemrég tért vissza egy öböl menti országból. A vírus törzse azonban egyelőre ismeretlen. Az egészségügyi minisztérium szóvivője elmondta, hogy a megerősített eset genetikai szekvenálása folyamatban van, és csak ennek befejezése után lesz világos, melyik majomhimlő-variánsról van szó.
A vírus új változata globális aggodalmat keltett, mivel úgy tűnik, hogy könnyebben terjed a szokásos közeli érintkezéssel. Csütörtökön Svédországban igazolták az új variáns egy esetét, amely összefüggésbe hozható egy Afrikában terjedő járvánnyal – ez volt az első jel, hogy a vírus a kontinensen kívülre is eljutott. Ennek ellenére az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nem javasolta utazási korlátozások bevezetését a majomhimlő terjedésének megfékezése érdekében – írja a Reuters.
Pénteken a pakisztáni Hajber-Pahtunhva tartomány egészségügyi osztálya megerősítette, hogy egy majomhimlős esetet találtak a térségben,
visszavonva korábbi nyilatkozatát, amely szerint három majomhimlővel fertőzött érkezett az Egyesült Arab Emírségekből. A Hajber-Pahtunhva tartomány Mardan kerületének egészségügyi tisztviselője elmondta, hogy a megerősített majomhimlős beteg egy férfi, aki nemrég tért vissza Szaúd-Arábiából, jelenlegi tartózkodási helye ismeretlen.
A nemzeti egészségügyi minisztérium közölte, hogy nyomon követik az általuk azonosított beteg kapcsolatait, aki szintén Mardanból származik. Emellett fokozzák a repülőtéri ellenőrzést és monitoringot további egészségügyi személyzet bevonásával – áll a minisztérium közleményében. A WHO nemzetközi közegészségügyi vészhelyzetet hirdetett, miután azonosították a vírus új variánsát.
Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológiai osztályának vezetője azt nyilatkozta, hogy „sem a majomhimlő, sem egyelőre – hála istennek – a szamárköhögés nem jelent veszélyt”. Az orvos többek között arról beszélt, hogy a majomhimlő először 1970-ben jelent meg emberi megbetegedésként, és a fekete himlőhöz hasonló tüneteket produkál, ám annál enyhébb lefolyású. A vírus apró rágcsálókról terjed át az emberekre, és „szoros kontaktus szükséges a fertőzéshez, például bőrérintkezés vagy szexuális kapcsolat révén”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.