Tim Walzot választotta alelnökjelöltjének Kamala Harris. A kiválasztást széles körű egyeztetés előzte meg.
Timothy James Walz 60 éves, Minnesota állam elkötelezett demokrata párti kormányzója immár öt éve. A politikus előtte a szövetségi képviselőházban ült 12 évig. Walz politikai pályája előtt középiskolai földrajztanárként, futballedzőként és katonaként tevékenykedett, egy évet még Kínában is tanított. Walz összesen 24 évet töltött az amerikai hadseregben, ahonnan őrmesterként vonult nyugállományba.
A politikus a demokrata párti kormányzók szövetségének elnöke, amely szervezet szakértelemmel és adománygyűjtéssel támogatja a párt kormányzóit és jelöltjeit.
Walzot progresszívként és az abortusz jogának támogatójaként tartják számon. A politikus kormányzósága alatt olyan törvényeket fogadott el az állam demokrata párti többsége, mint a fizetett családi szabadság, a szegény diákok ingyenes egyetemi tanulásának, valamint az iskolai reggeli és ebéd ingyenességének biztosítása.
Az izraeli háború megosztotta a Demokrata Pártot. Walz a kérdésben a középutat választotta – többnyire csendben maradt. Ritka megszólalásai alkalmával azonban teljes mellszélességgel állt ki Joe Biden mellett. Nem sokkal azután, hogy Harris kedden bejelentette, hogy alelnökének választja, a rivális Donald Trump stábja „radikális baloldalinak” titulálta Walzot.
A politikus a középnyugati, vidéki szavazók, főként
Ezek az államok erősen demokrata pártiak voltak, amíg Trump 2016-ban el nem hódította őket. Most Walztól várják, hogy visszaszerezze ezeket az államokat. Korábban egy olyan minnesotai körzetet képviselt a kongresszusban, amely ezekkel határos. Harrisnek augusztus elején 1-2 százalék előnye volt Trumppal szemben az államok választói körében, Harrisnek jól jöhet Walz erősítése.
A kormányzó azonban nem csak a középnyugati államokat segíthet megnyerni Harrisnek. Walz fellépésével, egyszerű retorikájával a vidéki polgárokat testesíti meg – tipikusan „egy közülünk” politikus. Személyisége azért is kapóra jön Harrisnak és csapatának, mert nem érheti az a vád, hogy elitista, és elefántcsonttoronyból irányítaná az országot.
Harris harmadik célja pedig az lehetett Walz alelnökségre való felkérésével, hogy a Demokrata Párt izraeli háborúval kapcsolatos, mély megosztottsága ne kerüljön a címlapokra. A többi szóba jöhető politikus ugyanis sarkosan megnyilvánult a közel-keleti háború kérdésében – mutatott rá a Financial Times.
A demokrata Harris szűk előnnyel vezet Donald Trump előtt a közvélemény-kutatások szerint. Ez óriási fejlődés a fél évvel ezelőtti állapothoz képest, amikor Harris az egyik legnépszerűtlenebb politikus volt az Egyesült Államokban. Az alelnök augusztus eleji előnye azonban még kevés ahhoz, hogy ő vagy a stábja akár kicsit is megnyugodhasson.
Alighanem elmarad Harris és Trump tévévitája – talán nem is találkoznak a voksolásigTrump a Fox stúdiójában vitázna, Harris meg az ABC kamerái előtt. Ha az álláspontok megmerevednek, akár el is maradhat a tévévita. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.