Az érzékeny kérdések megvitatása miatt névtelenséget kérő forrás azt mondta, hogy a Hezbollah dél-bejrúti fellegvárát ért izraeli csapás megölte a csoport elit Radwan egységének vezetőjét, Ibrahim Aqilt. A libanoni egészségügyi minisztérium közlése szerint három ember meghalt és 17 megsebesült − írta az AFP.
Izrael közölte, hogy „célzott csapást” hajtott végre Bejrútban, ahol egy biztonsági tisztviselő szerint légicsapás érte a Hezbollah erődjét a város déli részén. A légicsapás a harmadik, amely Bejrút déli külvárosait érte Izrael Hamász elleni háborújának október 7-i kezdete óta, miközben az erőszak középpontja a héten drámaian áthelyeződött Gázáról Libanonra. Az Izraelnek tulajdonított csapások júliusban megölték a Hezbollah egyik vezető parancsnokát, Fuad Shukrt, januárban pedig a szövetséges Hamász palesztin fegyveres csoport egyik vezetőjét, Száleh al-Arurit.
Pénteken Izrael közölte, hogy a Hezbollah több tucat rakétát lőtt ki Libanonból, miután a légicsapások megsemmisítették a militáns csoport több tucat rakétaindító állványát. Csütörtökön Haszan Naszrallah, a Hezbollah vezetője megtorlást esküdött a kommunikációját ért halálos szabotázstámadásokért, amelyekért Izraelt tette felelőssé.
Izrael nem kommentálta a kommunikációs eszközök felrobbantását, de az erőszak fokozódása azután következett be, hogy bejelentette, háborús céljait a Libanonnal közös északi határra helyezi át. Közel egy éve az izraeli tűzerő a Hamász palesztin militáns csoportra összpontosít a Gázai övezetben, de csapatai a Hezbollahhal is szinte napi szintű tűzharcban állnak.
A tűzharc akkor vált egyre intenzívebbé, amikor az ENSZ Biztonsági Tanácsa arra készült, hogy megvitassa a Hezbollah csipogói és rádióadói elleni e heti támadásokat, amelyek két nap alatt 37 ember halálát okozták, és több ezer embert sebesítettek meg.
A Hezbollah közölte, hogy legalább hat izraeli katonai támaszpontot vett célba rakétatámadásokkal.
„Egy órán belül mintegy 140 rakétát lőttek ki Libanonból” – mondta egy izraeli katonai szóvivő.
A hadsereg közölte, hogy az éjszaka folyamán repülőgépei infrastruktúrát és „körülbelül száz kilövésre kész rakétaindítót” találtak el.
A Hezbollah közölte, hogy két harcosát megölték, de nem részletezte a körülményeket.
A nemzetközi közvetítők többször is megpróbálták megakadályozni egy teljes körű háború kirobbanását Izrael és a Hezbollah között,
és megfékezni a Hamász október 7-i, Izrael elleni támadása által kirobbantott gázai háború regionális következményeit.
Naszrallah az eszközrobbantások óta először szólalt fel, és arra figyelmeztetett, hogy Izraelnek megtorlással kell szembenéznie a kommunikációs eszközök robbantásai miatt.
A támadásokat „mészárlásnak” és egy esetleges „háborús cselekménynek” nevezve Naszrallah azt mondta, hogy Izraelnek „igazságos büntetéssel kell szembenéznie, ott, ahol számít rá, és ott, ahol nem”.
Az Izrael és a Hezbollah közötti határon átnyúló ütközetekben Libanonban több százan haltak meg, főként harcosok, Izraelben pedig többtucatnyian. A határ mindkét oldalán több tízezer ember menekült el otthonából.
Joav Galant izraeli védelmi miniszter szerdán a csapatok előtt beszélve azt mondta: „A Hezbollah egyre nagyobb árat fog fizetni”, miközben Izrael megpróbálja „biztosítani polgárai biztonságos visszatérését” a határ menti területekre. „A háború új szakaszának kezdetén állunk” – mondta.
Magas rangú ENSZ-tisztviselők aggodalmukat fejezték ki a Hezbollah kommunikációs eszközei elleni szabotázs jogszerűségével kapcsolatban. Volker Turk, az ENSZ emberi jogi vezetője sokkolónak nevezte a robbantásokat, és elfogadhatatlannak a civilekre gyakorolt hatásukat.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter, aki a gázai tűzszünetre és a túszok szabadon bocsátására irányuló erőfeszítések megmentéséért küzd, minden felet önmérsékletre szólított fel. „Nem akarunk olyan eszkalációs akciókat látni egyik fél részéről sem, amelyek veszélyeztetnék a gázai tűzszünet célját” – mondta.
A Hamász október 7-i támadásai, amelyek kirobbantották a gázai háborút, 1205 ember, főként civilek halálát okozták izraeli oldalon, az AFP hivatalos izraeli adatokon alapuló összesítése szerint, amely magában foglalja a fogságban megölt túszokat is.
A militánsok által elfogott 251 túsz közül 97-et még mindig Gázában tartanak fogva, közülük 33-at az izraeli hadsereg halottnak tart.
Izrael megtorló katonai offenzívájában legalább 41 272 embert ölt meg Gázában, többségükben civileket a Hamász által irányított terület egészségügyi minisztériumának adatai szerint. Az ENSZ elismerte, hogy a számok megbízhatók.
A legutóbbi gázai erőszakban a terület polgári védelmi ügynöksége szerint a Nuseirat menekülttábor egyik házát érő légicsapás nyolc embert ölt meg. További hat ember, köztük gyerekek haltak meg egy gázai lakás elleni külön csapásban – tette hozzá.
Egy libanoni vizsgálat előzetes megállapításai szerint a felrobbant személyhívókat csapdába ejtették – mondta egy biztonsági tisztviselő. A libanoni ENSZ-misszió egyetértett ezzel, és egy levélben azt állította, hogy a szonda azt mutatta, hogy „a célzott eszközöket professzionálisan csapdába ejtették… mielőtt Libanonba érkeztek volna, és felrobbantották őket azáltal, hogy e-maileket küldtek az eszközökre”.
A The New York Times szerdán arról számolt be, hogy a felrobbant személyhívókat a magyarországi székhelyű BAC Consulting gyártotta a tajvani Gold Apollo gyártó megbízásából. Hírszerző tisztekre hivatkozva azt állította, hogy a BAC egy izraeli front része volt.
Egy budapesti kormányszóvivő szerint
a vállalat „kereskedelmi közvetítő, nincs gyártási vagy működési telephelye Magyarországon”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.