BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Macron

Őrületbe kergeti a francia belpolitikát Macron miniszterelnök-vadászata

Két nap alatt három jelölt is kihullott a rostán. A francia politikai elemzők már azon viccelődnek, hogy Macron legközelebb Tour de France-győzteseket fog felkérni miniszterelnök-jelöltnek.

Elszabadultak a politikai spekulációk; már a gyerekek is azzal zaklatják a francia miniszterelnököt, hogy ki lesz az utódja. Emmanuel Macron egy nap alatt három jelöltet is elveszített.

Macron
Emmanuel Macron francia elnök – képtelen úrrá lenni a saját maga által létrehozott politikai káoszon / Fotó: AFP

A találgatások, a hosszadalmas tárgyalások és a lehetséges jelöltek folyamatosan változó listája jellemzi Emmanuel Macron elnök szeptember eleji erőfeszítéseit, hogy kimozdítsa az egyébként általa teremtett holtpontról a francia belpolitikát. Hétfőn a franciák visszatértek munkahelyeikre, a gyerekek iskolába mentek – a belpolitikát viszont továbbra is a nyári előrehozott választások által előidézett bénultság jellemzi. 

A Politico című brüsszeli lap beszámolója szerint

  • keddi nap Bernard Cazeneuve-vel indult, aki látszólag az első számú esélyesnek számított, de a volt miniszterelnök ebéd után már ki is esett a versenyből. 
  • Ezután az a hír járta, hogy Macron tárgyalásokat folytat egy kevéssé ismert vezető köztisztviselő, Thierry Beaudet kinevezéséről. 
  • Aztán délutánra már a a nehézsúlyú konzervatív Xavier Bertrand váltotta Beaudet-t, mint új favorit.

Macron kedden megbeszéléseket folytatott a konzervatív vezetőkkel, köztük Gérard Larcher szenátusi vezetővel és Laurent Wauquiez konzervatív parlamenti vezetővel – értesült a brüsszeli lap. A tárgyalások után úgy tűnt, hogy Bertrand státusza megszilárdul, aztán néhány óra múlva, kedd késő délután már komoly ellenvetések vetődtek fel vele kapcsolatban is. 

Jönnek a Tour de France-bajnokok és a filmsztárok

Az elmúlt két nap még a tapasztalt politikai megfigyelőket is zavarba ejtette, és gúnyos mémekből és viccekből sem volt hiány az interneten. Diane de Fortanier francia újságíró egy gúnyos grafikont tweetelt a potenciális jelöltek felemelkedéséről és bukásáról, míg Gaspard Gantzer, az Elysée, a francia elnöki palota egykori befolyásos hivatalnoka Macron tétovázásán és végtelen konzultációin viccelődött, mondván legközelebb, César-győztesekkel (a francia filmesek legmagasabb elismerése) és Tour de France-bajnokokkal fog találkozni.

Még Gabriel Attal leköszönő miniszterelnök sem tudta elkerülni a felhajtást hétfőn egy Párizs környéki iskolában tett látogatása során; a diákok arról faggatták, hogy ki lesz a következő miniszterelnök, és hogy barátkozik-e még a francia elnökkel.

Sok más európai országban a nehéz és gyakran elhúzódó koalíciós tárgyalások teljesen normálisnak számítanak. Franciaországban azonban, ahol az elnöki rendszer az V. Köztársaság kezdete óta garantálja a politikai stabilitást, példátlan ez a fokú bizonytalanság.

Július óta egy ügyvezető kormány irányítja az országot, miután a miniszterek lemondtak a júniusi előrehozott választásokat követően, amelyek egyik pártnak, pártszövetségnek sem hoztak abszolút többséget a francia nemzetgyűlésben. A legtöbb mandátumot a baloldali pártok szövetsége, az Új Népfront szerezte meg.

Macron kavar, hogy ne kelljen beismernie vereségét

Macron azonban visszautasította miniszterelnök jelöltjük, Lucie Castets felkérését a kormányalakításra, arra hivatkozva, hogy a baloldali-szélsőbaloldali koalíciónak nincs elég támogatottsága a törvényhozásban, így nem élne túl egy bizalmatlansági szavazást.

Bernard Cazeneuve – a szocialista, aki nem is szocialista / Fotó: AFP

Macron helyette a korábbi szocialista miniszterelnököt, Cazeneuve-öt favorizálta. Arra számított hogy sikerül kirobbbantani az Új Népfrontból a szocialistákat, vagy legalábbis megnyerni a párszövetséget alkotó négy politikai csoport egyes képviselőinek támogatását. Cazeneuve gesztus lett volna a Népfrontnak, de le tudta volna nyomni saját, liberális-konzervatív koalíciója torkán is, mint az egyetlen kivezető lehetőséget a politikai paralízisből. 

Zsarolása azonban nem jött be, mert pont maguk a szocialisták vannak nagyon kiakadva Cazeneuve-re, 

hiszen 2022-ben elhagyta a pártot és egy mára meglehetősen érdektelenné vált politikai csoportosulást igyekezett összegründolni – szemben a szélsőbal és a szocialisták szövetségével. 

Cazeneuve azonban mégis egyike volt annak a hat különböző személynek, akik hétfőn találkoztak Macronnal. Köztük volt Bertrand - a jobbközép miniszterelnök-jelöltje, aki Hauts-de-France régió elnöki tisztségét tölti be –, valamint Nicolas Sarkozy és François Hollande volt elnökök.

Cazeneuve először hétfőn találkozott a francia elnökkel, de francia politikai kommentátorok szerint a kinevezés esélyei szinte azonnal csökkenni kezdtek. A volt szocialista nemcsak hogy nem valószínű, hogy a régi szövetségesek teljes támogatását össze tudná gyűjteni, de az elmúlt napokban jelezte, hogy a miniszterelnöki kinevezése esetén is megtartaná függetlenségét.

A futottak még kategória

A  nehézsúlyú szocialista Carole Delga hétfőn újságíróknak azt is elmondta, hogy beszélt Cazeneuve-vel az Elysée-ben tartott találkozója után, aki megerősítette neki, hogy szakítani akar Macron korábbi politikájával, és hatályon kívül akarja helyezni az elnök legfontosabb gazdaságpolitikai lépését, a nyugdíjreformot. Ez nyilván Macron számára nem elfogadható. 

THIERRY BEAUDET
Thierry Beaudet – az ember, aki ott se volt, legalább fél óráig volt miniszterelnök-jelölt / Fotó: Hans Lucas via AFP

Ahogy folytatódtak Macron találkozói a francia politika legismertebb alakjaival, úgy kezdett terjedni a hír, hogy a kevéssé ismert, de magas rangú köztisztviselő Thierry Beaudet készen áll arra, hogy elfoglalja Franciaország második legbefolyásosabb állását. Erről több francia hírügynökség is beszámolt, és az elnök palotához közel álló személyek is megerősítették. 

Az újságírók neki is álltak, villámgyorsan összeállították önéletrajzát és megírták róla a portrékat, amelyeket aztán dobhattak is ki a kukába, 

mert villámgyorsan kiderült, hogy neki sincs meg a kellő támogatottsága ahhoz, hogy miniszterelnök legyen.

Vészesen közeleg a költségvetés benyújtási határideje

Beaudet miniszterelnöki kinevezése egy szakértőkből álló kabinet élére megnyugtatta volna a piacokat. A befektetők aggódnak, mert vészesen közeleg a jövő évi költségvetési törvény benyújtásának októberi határideje, a francia államadósság elszállóban van, s Brüsszel szankciókkal fenyeget. Beaudet kinevezése Macron arcát is megmentette volna, megkímélte volna a francia elnököt attól a megaláztatástól is, hogy jobb- vagy baloldali ellenfeleinek adja át a kormányrudat. Beaudet jelölését azonban még Macron saját tábora gyorsan elvetette, mivel nem tartották alkalmasnak a francia parlamenti politika agresszivitásának kezelésére. 

Fel fogják falni a krokodilok

– mondta egy kormányzati tanácsadó a Politicónak. „Nem lehet hét hétig totojázni, majd kinevezni egy technokratát, aki Macron politikáját áll neki megvalósítani. Ez a választások eredményének teljes figyelmen kívül hagyása lenne” – tette hozzá az elnök saját pártjának egyik befolyásos tagja. 

A casting tehát folytatódik az Elysée-ben, az idő viszont fogy, s továbbra sincs megoldása arra problémára, hogy miként fog Franciaország kikászálódni a politikai bénultság állapotából.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.