Ferenc pápa csütörtöki szingapúri látogatása során a vagyoni egyenlőtlenségek ellen emelt szót, és felszólította a városállam kormányát, hogy tegyen többet a szegények és bevándorló munkások védelme érdekében, különös tekintettel a tisztességes bérezés biztosítására. A szingapúri elnök, Tharman Shanmugaratnam mellett ülve a pápa állami beszédében hangsúlyozta, hogy külön figyelmet kell fordítani a szegényekre és az idősekre, akik hozzájárultak a mai modern Szingapúr alapjainak lefektetéséhez.
„Ezek a munkások nagyban hozzájárulnak a társadalomhoz, és biztosítani kell számukra a méltányos bért” – mondta Ferenc pápa. A vagyoni egyenlőtlenségek egyre nagyobb figyelmet kapnak Szingapúrban, amely a világ egyik legdrágább városává vált az életviteli költségek tekintetében.
Lawrence Wong miniszterelnök válaszként munkanélküli segélyeket vezetett be a szingapúriak számára,
valamint új, illetve kibővített jóléti programokat, amelyek célja, hogy erősítsék a kormányzó párt támogatottságát a 2025 novemberéig esedékes választások előtt – írja a Bloomberg.
Szingapúr nem rendelkezik hivatalos minimálbérrel vagy megélhetési bérrel a munkások számára. Az ország születési rátája csökken, lakossága pedig öregszik, emiatt az alacsony fizetésű külföldi munkásokra támaszkodik a munkaerőpiac egyes területein. A decemberi adatok szerint több mint 1,5 millió külföldi munkás dolgozott Szingapúrban, és közülük közel a fele háztartási alkalmazottként, illetve az építőiparban, a hajógyártásban és a gyártásban dolgozik.
Ferenc pápa elismeréssel szólt Szingapúr azon intézkedéseiről,
amelyek célja az állampolgárok életminőségének javítása, például a magas színvonalú közlakások, oktatás és egészségügyi ellátás révén. Hozzátette, hogy ezeket az erőfeszítéseket addig kell folytatni, amíg minden szingapúri teljes mértékben részesülhet ezek előnyeiből.
Másfél hete Ferenc pápa közel kéthetes körútra indult hétfőn a délkelet-ázsiai térségbe. A Szentatya körútját Indonéziában kezdte: a tervek szerint ellátogatott a Délkelet-Ázsia legnagyobb mecsetének számító Istiqal-mecsetbe, ahol a békés vallásközi párbeszéd jegyében az összes helyben elismert vallás, az iszlám, a katolicizmus, a protestantizmus, a konfucianizmus, a buddhizmus és a hinduizmus képviselőivel is találkozott. A 88 éves egyházfő egészségi állapotát figyelembe véve igen komoly vállalás tőle ez a hosszú utazás, 2023-as sérvműtéte óta még nehezebben mozog.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.