A NATO elrettentő és védelmi képességének növelését sürgette, valamint a Nyugat-Balkánt és az indiai–csendes-óceáni térséget fenyegető kihívásokra figyelmeztetett egyebek között Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán Brüsszelben, az észak-atlanti szervezet védelmi minisztereinek találkozója előtt egy nappal.
A miniszteri találkozón első alkalommal képviselteti magát Japán, Dél-Korea, Új-Zéland és Ausztrália. Rutte kiemelte, hogy a globalizált világban létfontosságú, hogy a NATO és ezen államok együtt nézzenek szembe a kihívásokkal.
Az Észak-atlanti Szövetség főtitkára elítélte, hogy Irán, Kína és Észak-Korea támogatást nyújt Oroszországnak az Ukrajna elleni háborújához.
Mark Rutte ismét kiállt Ukrajna védelme, valamint a kelet-európai ország NATO-tagsága mellett, amelynek egyik fő feltételeként az interoperabilitást nevezte meg, vagyis hogy több különböző felszereltségű hadsereg képes legyen egymással együttműködni.
A szövetség tagországai „jól haladnak” a következő évre ígért 40 milliárd eurós támogatás összegyűjtésével Ukrajnának. „Az üzenet világos: támogatjuk Ukrajnát, és ez a jövőben is így lesz.”
Rutte szerint
Ukrajnának nagyon erős pozícióban kell lennie, amikor kormánya úgy dönt, hogy tárgyalásokat kezd a háború befejezéséről.
Ismeri Volodimir Zelenszkij győzelmi tervének részleteit, amelyeket az ukrán elnök az uniós tagállamok vezetőinek csúcstalálkozóján mutat be a nagy nyilvánosságnak.
Az ukrán győzelmi tervben az ország NATO-tagsága csak az egyik pont, mindazonáltal a tagországokkal az elejétől a végéig meg kell vitatni a tervet, és
ő személy szerint nem tudja támogatni annak minden pontját.
Emlékeztetett arra, hogy a tavalyi washingtoni NATO-csúcstalálkozón elfogadott zárónyilatkozat általános biztosítékot adott Ukrajnának az ország NATO-tagságára vonatkozóan. Ukrajna NATO-tagságának megvalósítása „visszafordíthatatlan”. Hangsúlyozta, hogy ebbe Oroszországnak és Vlagyimir Putyin orosz elnöknek nincs beleszólása vagy vétója.
A szervezet első embereként a szövetség megerősítése és elrettentési képességének növelése a legfontosabb célja. „Rendkívül fontosak a védelmi befektetések annak érdekében, hogy biztonságot nyújtsunk a tagországaink képviselte egymilliárd állampolgárnak (...).” Bár az utóbbi két évben jelentős lépések történtek a haderőfejlesztésben, a főtitkár kiemelte, hogy a tagországoknak meg kell erősíteniük védelmi iparukat, valamint sürgette az új technológiák alkalmazását és az ellátási láncok biztonságának megteremtését.
Mark Rutte a Nyugat-Balkán destabilizálásával vádolta meg Moszkvát, amelyet az orosz állam egyebek között hibrid támadásokkal és dezinformációs kampányokkal végez.
Rutte a Belgrád és Pristina között megrekedt tárgyalásokat is orosz befolyásnak tulajdonította, egyúttal pedig nyugalomra szólított fel.
A főtitkár súlyosan aggasztónak nevezte a közel-keleti helyzetet, hozzátéve, hogy a háború eszkalációja mindazonáltal nem szerepel a védelmi miniszterek ülésének napirendjén.
Soha nem látott ütemben fegyverkeznek a kelet-közép-európai országok
Lengyelország és Észtország költ GDP-arányosan a legtöbbet a térségben védelmi kiadásokra. A NATO keleti tagállamai soha nem látott ütemben fegyverkeznek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.