BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Trump három útja a győzelemhez – segítünk értelmezni az elnökválasztás adatait

Folyik az amerikai voksolás, és amikor elkezdenek beérkezni az első eredmények, azt latolgathatjuk majd, melyik jelölt győzelmét valószínűsitik. Az elnökválasztás eredményadatait segít értelmezni a The Washington Post elemzése, amely azt mutatja meg, melyik az a három út, amelyen a republikánus Donald Trump legyőzheti a demokrata Kamala Harrist. A győzelemhez legalább 270 elektori szavazat kell.

A keddi amerikai elnökválasztás győztesének 270 elektori szavazatot kell begyűjtenie a szövetségi államokban, és sokan követik majd izgalommal a beérkező eredményeket, amelyeket nem lesz könnyű értelmezni, hiszen 50 államban szavaznak, plusz a főváros Washington körzetében. A The Washington Post elemzése ahhoz nyújt útmutatót, melyik az a három út, amelyen a republikánus volt elnök, Donald Trump legyőzheti Kamala Harris jelenlegi demokrata alelnököt.

Elnökválasztás: meggyógyítjuk Amerikát – ígéri a republikánus jelölt, Donald Trump, de ehhez meg kell szereznie 270 elektori szavazatot / Fotó: AFP

A legnagyobb csatatér mindenképpen a 19 elektori szavazattal rendelkező Pennsylvania, többek közt erről szólt az Oeconomus minap megjelent elemzése. A The Washington Post keddi írása azt foglalja össze az eredményeket izgalommal figyelők számára a rendelkezésére álló közvélemény-kutatások átlaga alapján, melyik államokon keresztül vezet a három út, amelyen Donald Trump visszajuthat az elnöki székbe.

Elnökválasztás: az első, legvalószínűbb út, amelyen Trump 270 elektori szavazatot szerez

A kutatási átlagok alapján a legvalószínűbb út, amelyen Donald Trump 270 szavazatot szerezhet meg, ha nyer Georgia, Észak-Karolina és Pennsylvania államokban (feltéve ha ismét megszerzi a győzelmet azokban a nem billegő államokban, ahol ez 2020-ban is sikerült neki).

Trump a kutatási átlagok alapján 2 százalékponttal, tehát viszonylag jelentős mértékben vezet Georgiában és kevesebb mint egy százalékponttal, marginálisan Észak-Karolinában. Csakhogy Pennsylvaniában, bár szintén elhanyagolható mértékben, Harris tűnik befutónak.

A közvélemény-kutatások normál hibahatára 3,5 százalékpont, és a mért előnyök mindhárom államban ezen belül vannak, van tehát miért izgulni. Ugyanakkor néhány friss és magas minőségűnek tekintett felmérés szerint Pennsylvaniában is Trump irányába mozdult el a mérleg, sőt valamelyest vezet is. Itt azon múlhat, sikerül-e visszaszereznie a 2020-ban elvesztett szavazókat Philadelphia külvárosaiban, vagy tovább tör előre a nagyváros egészében és bizonyos vidéki körzetekben.

A második út: Trump megnyeri a Napfényövezetet és a Rozsdaövezet egyik államát

Az Amerikában Napfényövezetnek nevezett déli sáv államai: 

  • Alabama, 
  • Arkansas, 
  • Colorado, 
  • Dél-Karolina, 
  • Észak-Karolina, 
  • Florida, 
  • Georgia, 
  • Kalifornia, 
  • Kansas, 
  • Louisiana, 
  • Nevada, 
  • Oklahoma, 
  • Tennessee, 
  • Texas, 
  • Új-Mexikó és 
  • Utah.

A Rozsdaövezet: 

  • Illinois, 
  • Indiana, 
  • Maryland, 
  • Michigan, 
  • Missouri, 
  • New York, 
  • Nyugat-Virginia, 
  • Ohio, 
  • Pennsylvania, 
  • Wisconsin.

Trump második legvalószínűbb útja a győzelemhez, ha nyer a Napfényövezetben, és megszerzi a többséget a Rozsdaövezet valamelyik államában Pennsylvanián kívül. (Ha Pennsylvaniában nyer, akkor lényegében visszakanyarodunk az első úthoz.)

Ez sem tűnik lehetetlen feladatnak. Trump vezet Georgiában, Arizonában és Észak-Karolinában, igaz, hogy Nevadában meg Harris van előtte 1 százalékponttal.  Michiganben és Wisconsinban ennél nagyobbnak mutatkozott az előnye, de a dinamika azt mutatja, hogy mindkét államban az utóbbi időben Trump hátrább szorította.

Wisconsin nagyon pikáns terepnek bizonyulhat: itt 2016-ban és 2020-ban is kevesebb mint egy pont volt a jelöltek közti különbség, és ebben az államban különösen nagyot tévedtek a közvélemény-kutatók: 2016-ban Hillary Clinton 5, 2020-ban Biden 8 százalékpontos előnyét jelezték előre. Ami Michigant illeti: 2016-ban itt Trump tudott nyerni, és akár most is elegendő lehet a számára, hogy az izraeli háború kezelése miatti csalódottság visszanyeste a Demokrata Párt támogatottságát az arab származású amerikaiak és a fiatalok között.

A harmadik út: Trump megismétli 2016-os győzelmét

A három út közül a legkevésbé valószínű, de nem lehetetlen, hogy Donald Trump megismétli 2016-os mutatványát. Akkor úgy robbantott, hogy leomlasztotta a „kék falat” három olyan államban a Rozsdaövezetben, ahol korábban évtizedekig a Demokrata Párt volt a favorit.

Ehhez a normál hibahatáron belül kellene tévedniük a felméréseknek, ahogy egyébként 2020-ban és 2016-ban is történt. Ezekben a tévedésekben ráadásul korreláció van, tehát ha az egyik államban sikerre jut Trump, jó eséllyel megszerzi mind a hármat, hiszen ezeknek a területeknek nagyon hasonló a demográfiája. Például ha Pennsylvaniában a pollok alábecsülték Trump támogatottságát a fehér munkásosztálybeli szavazók közt, akkor valószínűleg Wisconsinban és Michiganben is ugyanígy tévedtek.

A Napfényövezetben 2016-ban nem igazán volt kérdéses Trump győzelme, Nevadát kivéve. Akkor Floridában bizonytalanabb volt a kimenet, mint a ma csatatérállamnak tekintett három államban. A republikánus jelölt 2020-ban elvesztette Arizonát és Georgiát, de jelenleg nyerőnek tűnik azokban a napfényövezeti államokban, amelyekre szüksége van 2016-os győzelme megismétléséhez. Vezet Arizonában, Georgiában és Észak-Karolinában.

Amerikai államok: honnan, mikor érkeznek az eredmények?

A hivatalos végeredmény csak hetek múlva várható, de az eredmények már az urnazárás után elkezdenek csordogálni, és ha a csatatérállamokban elég nagy különbség mutatkozik, akár már néhány órán belül lehet előzetesen győztest megjelölni, természetesen óvatosan. Bonyolítja a gyors áttekintést, hogy az államokban nem egységesen ugyanabban a zónában zárul a szavazás, és a levélszavazatok megszámolása sem azonos ütemű.

A keleti párt államaihoz képest hat órával tartunk előrébb, itt legkorábban budapesti idő szerint éjjel 1-kor zárul a szavazás (vagyis aki a nappal kel szerdán, már értesülhet előzetes eredményekről). Ugyanakkor az Egyesült Államok több időzónán nyúlik keresztül. Hawaii például öt órával jár a keleti New York mögött időben, de ezt aligha kell megvárni, hiszen az állam csak 4 elektori szavazattal rendelkezik, és itt rendre a demokraták szoktak nyerni. 

Tekintsük át a perdöntő csatatér államokat a CBS összefoglalója segítségével:

Arizona

Itt este 7-kor zárul a szavazás (a keleti parti idő szerint 9, magyar idő szerint szerda hajnali 3 órakor). Itt 80 százalékban levélben szoktak szavazni, és a számlálás már a beérkezéskor megkezdődik, de eredményt csak teljes összeszámlálás után lehet közölni, vagy egy órával urnazárás után. Ha fél százalékpontnál kisebb különbség alakul ki a jelöltek közt, automatikusan újraszámlálást rendelnek el. 

Georgia

A szavazás 7-kor zárul (nálunk ez szerda hajnali 1 óra). Itt nem tipikus a levélszavazás. Jövő hét keddig kell véglegesíteni a szavazatszámlálást, és csütörtökig újraszámlálást lehet kérni, ha fél százaléknál kisebb a különbség.

Michigan

Szavazni este 9-ig lehet az állam nyugati megyéiben (Budapesten ez hajnali 3). Michiganben a 2022-es időközi választáson 42 százalékra csökkent a levélszavazatok aránya a 2020-as 59 százalékról. Hivatalos győztest november 25-ig kell hirdetni. Ha 2000 szavazatnál kisebb a különbség, újraszámlálnak, de a választást követő 30 napon belül ezzel végezni kell.

Nevada

Este 7-kor zárnak (keleti idő szerint este 10, Magyarországon hajnali 4 órakor). Itt alapból levélben szavaznak, bár biztosítanak lehetőséget a személyes szavazásra. Hivatalos eredményt november 15-re kell produkálniuk, de úgy becsülik, november 9-re már meglesz. November 28-ig bármelyik jelölt kérhet újraszámlálást, amivel november 24-ig végezni kell. 

Észak-Karolina

Itt este fél 8-kor zárulnak az urnák (Budapesten éjjel fél 2). A megyék november 15-én véglegesítik az eredményt (de állami szinten csak 17 nappal később). November 17-ig lehet újraszámlálást kérni, ha fél százaléknál kisebb a különbség. A szavazást bonyolíthatta, hogy a Helene hurrikán néhány hete végigpusztította az állam nyugati felét, beleértve a lakóházakat és a szavazásra szolgáló épületeket.

Pennsylvania

A legnagyobb érdeklődés övezte államban este 8-kor zárul a szavazás (ez nálunk éjjel 2 óra). Itt csak kedden reggel kezdhették el számolni a levélszavazatokat, 2020-ban majdnem hárommilliót. Végeredményt péntekre kell közölni. Az államban 2020-ban Trump és követői rengeteg pert indítottak a választásokkal kapcsolatban. 

Az eredmények viszont a lap megszólaltatta szakértő szerint várhatóan gyorsan fognak érkezni, a levélszavazatok már urnazárás után, a többi pedig szerda reggelre (ami nálunk a délutánt jelenti). Ha a nem hivatalos, jövő keddre esedékes eredmény fél százaléknál kisebb különbséget mutat, november 26-ra automatikusan újraszámlálnak.

Wisconsin

Az urnák este 8-kor zárulnak (keleti idő szerint 9-kor, ami Magyarországon éjjel 3). A szakértő szerint két-két és fél órával a zárás után már elég pontos eredmény várható az állam egészéről, de Milwaukee nagyvárosban azért ennél általában tovább tart a számolás. Két hét, amíg a megyék hozzák a hivatalos eredményt, de az állam szintjén csak december 1. a határidő a  hivatalos megerősítésre. Miután minden megye jelentést adott, 1 százaléknál kisebb különbség esetén a jelöltek kérhetik az újraszámlálást.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.