Olaf Scholz kancellár az elmúlt napokban nagy erőkkel próbálta meggyőzni a német választókat arról, hogy kormánykoalíciója még működőképes. A hárompárti szövetség vezető tisztségviselőivel szerda este tartandó találkozóján eldőlhet, hogy a kormány végig tudja-e csinálni négyéves ciklusát.
A két fő vitás kérdés, amely a szövetséget az összeomlás közelébe sodorta, az, hogy hogyan pótolják a 2025-ös szövetségi költségvetésben keletkező mintegy 8 milliárd eurós hiányt, és milyen további intézkedésekre van szükség ahhoz, hogy a gazdaságot kiemeljék a hosszan tartó visszaesésből.
Scholz koalíciós partnerei – Robert Habeck, a Zöldek gazdasági minisztere és Christian Lindner, a Szabad Demokraták (FDP) pénzügyminisztere – egyetértenek abban, hogy gyors cselekvésre van szükség. Megoldási javaslataik a német gazdaság alapvető problémáira azonban (magas energiaköltségek, az omladozó infrastruktúra és a nehézkes bürokrácia) egymással szöges ellentétben állnak. A koalíció mozgásterét erősen korlátozza, hogy Lindner ragaszkodik a szigorú államháztartási szabályok betartásához.
A káoszt csak fokozta, hogy az elmúlt időszakban egymást keresztbe verve tartottak találkozókat a nagyipari és kisvállalkozói érdekképviseletekkel, és egymásnak teljesen ellentmondó dokumentumokat tettek közzé ezekről. Egyre erősebben vetődik fel a koalíció szakadása, egy előrehozott választás lehetősége. Egyes vélemények szerint Scholzék még karácsonyig sem tartanak ki.
Megosztottak abban is, hogy miként kezeljék a nagy iparvállalatok egyre mélyülő problémáit. Jó példa erre az autóipar, különösen a Volkswagen, amely kénytelen újragondolni az elektromos járművekre való átállást, és német üzemei közül többet is bezárna.
Scholz szokásához híven határozottan bizakodó – legalábbis a nyilvánosság előtt.
A nemzet iránti elkötelezettség érzéséről van szó, nem pedig ideológiáról
– idézi a Bloomberg Scholzot, aki a szerdai találkozó előtt intenzív tárgyalásokat folytatott Habeckkel és Lindnerrel is. A koalíciós tárgyalások első fordulója szerdán reggel 8-kor kezdődött, a második, várhatóan késő estig, csütörtök hajnalig tartó etap este 6-kor indul.
Az amerikai elnökválasztás kimenetele szintén döntő lehet a koalíciós kormány jövője szempontjából.
Egy Trump-győzelem rémálom lenne a német politikai elit számára,
amely attól tart, hogy a republikánus elnökjelölt második ciklusában újabb kereskedelmi háborút indít, átalakítaná a NATO-t, és megkurtítaná Ukrajna támogatását.
Ugyanakkor a geopolitikai instabilitás miatti aggodalom arra kényszerítheti a koalíció tisztviselőit, hogy közös nevezőre jussanak. Habeck, aki egyben alkancellár is, hétfőn arra szólította fel a szövetséget, hogy mutasson felelősségtudatot az Ukrajnában zajló háború és az amerikai szavazás kimenetele körüli bizonytalanság miatt.
Ez a legrosszabb időszak arra, hogy egy kormány összeomoljon, és egyáltalán nincs helye a felelőtlenségnek
– mondta Habeck az ARD közszolgálati televíziónak adott interjújában.
A közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.