2020 harmadik negyedévében 14,3 millió 15 évesnél idősebb ember volt foglalkoztatva valamilyen egészségügyi szakmában az Európai Unióban – közölte az Eurostat.
Ez a szám EU-ban foglalkoztatottak 7 százalékát, az 15 évesnél idősebbek közel 4 százalékát jelenti.
Az egészségügyi munkahelyek magukba foglalják az orvosokat (1,8 millió), az ápolókat és szülésznőket (4,4 millió), a személyes gondozásban dolgozókat (3,9 millió) és más egészségügyi szakembereket (4,1 millió).
Az elmúlt évben ezek az emberek dolgoztak a koronavírus-járvány elleni védekezés frontvonalában.
A korösszetételt tekintve a 35-49 éves és az 50 évnél idősebb egészségügyi dolgozók hasonló arányban képviselteti magát a szektorban, egyaránt 36-36 százalékkal. A 26 EU tagállamból tizenhatban a 35-49 éves korosztály aránya a legnagyobb – köztük Romániában (47 százalék), Csehországban (43 százalék) és Magyarországon (43 százalék) is.
Kilenc tagállamban az 50 év felettiek voltak többségben. A 15-34 évesen aránya egyedül Luxemburgban (43 azázalék) teszi ki a legnagyobb hányadot.
Az egészségügyi dolgozók között a nők aránya az Európai Unióban 78 százalék.
Minden országban a nők vannak többségben. A legalacsonyabb részaránnyal Görögország rendelkezik (61 százalék), míg Észtországban és Lengyelországban meghaladja a 90 százalékot.
AZ EU-ban foglalkoztatott nők 12 százaléka az egészségügyi szektorban dolgozott 2020 harmadik negyedévében.
Hét svéd, három dán, két finn, és egy holland régió esetében ez a mutató elérte vagy meg is haladta a 20 százalékot.
A svédországi Felső-Norrland régióban a munkát vállaló nők 28 százaléka egészségügyi dolgozó.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.