A Magyar Államkincstár adatai szerint február végén 22,8 milliárd forint volt a kórházak adóssága, az egészségügyi intézmények körülbelül 4500 beszállítónak tartoznak.
Egy hónap alatt 3,4 milliárd forinttal nőtt az egészségügyi intézmények tartozásállománya, a január végi 19,4 milliárd forintot február 28-án 22,8 milliárd követte
a Magyar Államkincstár (MÁK) adatai szerint. Az adósságot felhalmozók körébe beleértendők a járó- és fekvőbeteg-ellátó intézmények, az egészségügyi ágazati háttérintézmények, valamint a klinikai központtal rendelkező felsőoktatási intézmények is. A 604 adatszolgáltatásra kötelezett intézmény mindegyike teljesítette e kötelezettségét. Közülük a tárgyhónapban 299-nek volt adóssága, ezen belül 174 adósság volt 30 nap alatti.
„A koronavírus-járvány miatt nehéz megmondani, hogy az idén valójában hogyan növekedhet az egészségügyi intézmények tartozása” – mondta a Világgazdaságnak Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség (OSZ) főtitkára. Az OSZ tagvállalatainak beszámolói szerint a kórházak gyakorlatilag teljesen leálltak a fizetéssel, bár az év végi konszolidációkat követően az év elején ez tulajdonképpen általánosnak mondható. Az intézményeknek a bérek mellett nyilván fizetniük kell a rezsiszámlát. Mindazonáltal vannak olyanok, például a Bv. Holding Kft., amelyek általában határidőre fizetnek.
A kórházaknak körülbelül 4500 cég szállít, jellemzően kis- és közepes vállalkozások. Ezek forgalma az elmúlt egy évben jócskán esett, helyzetüket pedig tovább nehezíti, hogy nem is jutnak hozzá időben a jogos követeléseikhez – mondta Rásky László. Mint rámutatott, az elektív (előre tervezett) műtétek leállása, az egészségügyi ellátórendszer sürgős esetekre korlátozása, valamint
a koronavírus-járvány miatti ellátások felfutása a kívülállók számára átláthatatlanná tette, hogy pénzügyileg mi történik az intézményrendszerben és az egyes intézményekben.
Viszont az adatokból továbbra is nyilvánvaló, hogy az intézményrendszer alulfinanszírozott.
A főtitkár felidézte a januári, kiugróan magas, 11 milliárd forintos tartozásemelkedést, amely szerinte egyfajta tartalékolás, illetve valamilyen speciális pénzügyi elszámolás következménye lehetett az intézményekben, tavaly januárban ugyanis „csak” nyolcmilliárd forint volt a növekedés. Általánosságban úgy látja, hogy az éven belüli hullámzásokat is figyelembe véve átlagosan három–öt milliárddal nő a havi lejárt adósság, és ez várható 2021-ben is. Éppen ezért – mint hangsúlyozta – a járvány megfékezése után elengedhetetlen lesz a finanszírozás korrekciója. A MÁK adatai szerint például a Péterfy Kórház-Rendelőintézet és Manninger Jenő Országos Traumatológiai Intézetben a kifizetetlen számlák összege a januári 864 millió forintról 1,1 milliárdra nőtt, a Békés Megyei Központi Kórházban pedig 344 millióról 643 millióra. Az Országos Kórházi Főigazgatóság tartozásállománya a januári 710 millióról 195 millió forintra csökkent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.