Donald Trumpnak nem volt könnyű az útja a Fehér Házba, és az amerikai kétpárti politika az elmúlt egy esztendőben szintén nem könnyű helyzetekbe kormányozta magát. Egy évvel a sokakat meglepő választási eredmény után a mindenütt ellenzékbe szorult Demokrata Párt elemzők szerint szétesőben van, a győztes Republikánus Pártot pedig mély belviták emésztik, jóllehet, övék lett a képviselőházi és a szenátusi többség, valamint ők győztek a kormányzóválasztások elsöprő többségében.
Donald Trump győzelmét azóta is sokan, sokféleképpen magyarázzák – politikusok és elemzők egyaránt -, Hillary Clinton demokrata elnökjelölt vereségét pedig ma már befolyásos demokrata párti politikusok – köztük például Joe Biden volt alelnök, Chuck Schumer, a szenátus demokrata párti csoportjának vezetője vagy Jimmy Carter volt elnök – elsősorban Clinton személyiségének és elhibázott kampányának számlájára írják a felmerült orosz befolyásolási kísérletek mellett.
Donald Trump, a New York-i üzletember a politikába teljes mértékben „kívülről érkezett”, sikerét sokan az olasz Silvio Berlusconi 1990-es évek közepén sorozatban aratott választási győzelmeihez hasonlítják. Mindketten nagyon sikeres üzletemberek, gyakorlatiasak és konkrétak, képesek szokatlan módszereket is alkalmazni céljaik elérése érdekében – állapította meg a napokban Larry Sabato, a Virginia Egyetem politológus-professzora az amerikai közszolgálati rádióban (NPR).
Trump, aki korábban egyébként nem republikánus köröket látogatott, a washingtoni elit „mocsarának” lecsapolását és a középosztály, valamint az úgynevezett kisemberek helyzetének javítását ígérte. Választási győzelmének éjszakáján elmondott beszédében így fogalmazott:
minden egyes amerikainak meglesz a lehetősége, hogy megvalósítsa a benne szunnyadó képességeket (...) az elfelejtett férfiak és nők országunkban többé nem merülnek a feledés homályába.
Elsősorban munkát, munkahelyeket, az amerikai gazdasági érdekek erőteljesebb érvényesítését ígérte. Ezt a baloldali véleményformálók „gazdasági nacionalizmusként”, a jobboldali elemzők pedig „patrióta gazdaságpolitikaként” értelmezték.
Sok döntésével a Republikánus Párt befolyásos politikusait is magára haragította, vitái a párt elitjével nyilvánosak és nem egyszer durva stílusúak is. „Ez már Donald Trump pártja” – írta a napokban Pat Buchanan, a tekintélyes konzervatív közíró, korábban Richard Nixon, Gerald Ford és Ronald Reagan elnökök tanácsadója. A Republikánus Párt, éppen Donald Trump miatt, megosztott és szétszakadóban van. Sok republikánus politikus már a választásokon sem szavazott rá.
A hagyományos republikánus politika teljes mértékben a szabad kereskedelem szorgalmazója, és a párt ismert személyiségei Donald Trump külpolitikai döntéseivel sem mindenben értenek egyet. Ugyanakkor a Trumppal látványosan vitában álló politikusok – például John McCain arizonai vagy Bob Corker tennessee-i szenátor – azt is hangsúlyozzák, hogy társadalompolitikai kérdésekben egyetértenek Donald Trumppal, aki a hagyományos konzervatív értékrendet próbálja érvényesíteni.
Míg egyes elemzők szerint szakadóban van a Republikánus Párt, mások viszont úgy vélik, újjászületőben.
„Egy év múltán egyik párt sem tud túljutni a tavalyi választásokon” – írta a héten a The Hill című, elsősorban kongresszusi politikával foglalkozó washingtoni lap. Az elemzés szerint a Republikánus Párt ugyan forrong, de legalább él és mozog, míg a Demokrata Párt ott tart, hogy politikusai egyelőre még nem fogalmaztak meg új és a választóik számára elfogadható „üzenetet”. A CNN hírtelevízió kedden közölt felmérése szerint huszonöt év óta nem volt ilyen alacsony a párt támogatottsága, mint most.
Amikor Bill Clintont 1992-ben először választották elnökké, akkor a kampányának egyik jelszava az volt: „a gazdaság, te buta!” – vagyis a gazdaság a fontos, arra kell összpontosítani. Felesége a tavalyi kampányban ezt elmulasztotta. Hillary Clinton kisebbségi jogokról, a melegek jogairól, fehérek és feketék közötti faji problémákról kampányolt, a magas munkanélküliséggel küszködő vidékeken, például Nyugat-Virginiában az internet bevezetésének fontosságát hangsúlyozta. Vagyis – mint azt a The Washington Times című lap megállapította – nem az emberek létfontosságú gondjaira reflektált.
A Demokrata Párt egyelőre még mindig az „üzeneteit és a vezetőit keresi” – írta a The Hill, hozzátéve, hogy változatlanul Barack Obama volt elnök a legnépszerűbb demokrata párti politikus, aki azonban többször jelezte, hogy inkább a háttérből kíván politizálni és az ifjabb nemzedékeket segíteni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.