„A törvényhozók által szentesített emberi jogi jogsértés a június 30-án elfogadott szlovák államnyelvtörvény módosítása” – áll az MSZP, a Fidesz, az SZDSZ és a KDNP országgyűlési frakciójának képviselői által megfogalmazott négypárti nyilatkozattervezetben.
A magyar parlamenti pártok felhívják a szlovák parlamenti erőket, hogy vonják vissza a nyelvtörvényben foglalt diszkriminatív rendelkezéseket, azok ugyanis ellentétesek az európai kisebbségi jogokkal, az Európai Unió szellemiségével, valamint a meglévő emberi jogi egyezményekkel és a józan ésszel.
A nyilatkozattervezet – melyet az elkövetkező napokban írnak majd alá – rögzíti a szlovák nyelvtörvény módosításait, amelyek példátlanul szankcionálják a szlovákiai magyar kisebbséget, és összeegyeztethetetlennek tartják a magyar-szlovák alapszerződéssel és egyéb nemzetközi egyezményekkel.
Diszkriminatív a nyelvtörvény
A két héttel ezelőtt elfogadott, szeptember elsején hatályba lépő szlovák államnyelvtörvény a többi között arról rendelkezik, hogy a nyilvános érintkezésben szlovákul kell használni az ottani földrajzi elnevezéseket. Az egészségügyi és szociális intézményekben csak ott beszélhet a kiszolgáló személyzet magyarul a pácienssel, ahol legalább 20 százaléknyi magyar él. Aki helytelenül használja a szlovák nyelvet, vagy más módon megsérti a törvény rendelkezéseit, akár ötezer eurós pénzbüntetést kaphat.
„A törvény ahelyett, hogy a nyelvek használói közötti egyenlőséget erősítené, a kisebbségi nyelvet használókat többletkötelezettségekkel terheli, és szankciókkal fenyegeti” – áll a tervezetben, amely szerint a jogszabály ideológiai alapon korlátozza a nyelvhasználatot.
A diszkriminatív rendelkezések visszavonásán túl a magyar fél felhívja a szlovák pártokat arra is, hogy kezdeményezzenek tárgyalásokat a nemzeti és etnikai kisebbségek képviselőinek aktív bevonásával egy, a kisebbségek számára is elfogadható, illetve az európai értékekkel összhangban álló nyelvhasználati szabályozás kialakításáról.
„Nemzetközi fórumokon is egyeztetek és lépéseket teszek a következő hetekben azért, hogy a szlovák nyelvtörvény diszkriminatív rendelkezéseit visszavonják” – hangoztatta Szili Katalin a négypárti egyeztetés után. A házelnök közölte, hogy az EBESZ kisebbségügyi főbiztosa július 22-ére találkozót szervezett az ügyben, ahol a kormány is ott lesz.
Szlovákia kiírja magát az EU-ból
„A szlovák szabályozás olyan mértékben ellentétes az Európai Unió és az Európa Tanács szellemiségével, hogy e szabály életbe lépésével lényegében Szlovákia kiírja magát az EU-ból és az Európa Tanácsból” – mondta az ülést kezdeményező Kóka János. Az SZDSZ frakcióvezetője szerint nagyon kevés az idő arra, hogy még a szeptember elsejei hatályba lépés előtt visszavonják a jogszabályt.
Kozma József, az Országgyűlés külügyi bizottságának szocialista alelnöke kezdeményezni fogja, hogy a T. Ház az őszi ülésszakban térjen vissza egy már korábban elfogadott parlamenti nyilatkozat aktualizálására a nyelvtörvény kérdésében.
A fideszes Balla Mihály emlékeztetett: néhány hónappal ezelőtt, a külügyi bizottságok esztergomi találkozóján már bebizonyosodott, milyen erőt jelent a parlamenti pártok közös fellépése. Bokros Lajos az MDF EP képviselője levélben hívta fel szlovák kollégáinak a figyelmét, hogy a nyelvtörvény „kirekesztő”, amely „nemcsak a magyarságot, de az európai integráció szellemiségét és a demokrácia eszméjét is sérti”.
Az EP első siket képviselője, a fideszes Kovács Ádám tegnap Strasbourgban magyar jelnyelven elmondott első plenáris felszólalásában bírálta a nyelvtörvényt, mely súlyosan korlátozza a kisebbségi nyelvhasználati jogokat.
Gasparovic a hét végéig dönthet
Ivan Gasparovic szlovák köztársasági elnöknek a hét végéig van ideje, hogy aláírja vagy újratárgyalásra visszaküldje a parlamentnek a szlovák államnyelvtörvény múlt hónap végén elfogadott módosítását – írja az pozsonyi Új Szó.
Eddig senki sem jelentkezett az államfő hivatalánál, hogy találkozni szeretne az elnökkel a nyelvtörvénnyel kapcsolatban. Gasparovic valószínűleg pénteken aláírja a módosításcsomagot, azon a napon, amikor a magyar-szlovák kisebbségi vegyes bizottság tárgyal a tervezetről. A szlovákiai magyar civil szervezetek és intézmények felszólították az államfőt, hogy ne írja alá az államnyelvtörvény módosítását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.