A pandémia éreztette drámai hatását a nemzetközi és a belföldi légi utazásban is: a globális forgalom tavaly teljesen leállt, ezért a repülőterek továbbra is az életben maradásért küzdenek – mondta Luis Felipe de Oliveira, a Repülőterek Nemzetközi Tanácsának (ACI) vezérigazgatója.
A világ tíz legforgalmasabb repülőtere a korábbi utasforgalom mintegy 45,7 százalékát veszítette el, globálisan az összes légikikötőből az utasok 65 százaléka maradt el.
Az eredmények azt mutatják, hogy a pandémia hatása a légi utasforgalomra továbbra is egyenetlen, mivel a különböző régiók eltérő kihívásokkal néznek szembe.
A kínai Kuangcsou-Pajjüni nemzetközi repülőtér regisztrálta tavaly a legmagasabb utasforgalmat az ACI adatai szerint. A repülőtéri forgalmat összesítő listán
a világ tíz legforgalmasabb légikikötőjéből hét Kínában található.
A világ legnépesebb országa viszonylag gyorsan ellenőrzése alá vonta a pandémiát, és a belföldi turisztikai iparág hamar új lendületet kapott, erre kiváló példa a shanghaji nemzetközi repülőtér, amely a 2019-es 46. helyről tavaly a kilencedik helyre lépett előre.
Ezzel szemben egyetlen európai repülőtér sem található a tíz legforgalmasabb repülőtér listáján, miközben a londoni Heathrow és a párizsi Charles de Gaulle repülőtér a 2019-es rangsorban még szerepelt.
Ráadásul Dubaj és Tokió is lemaradt a toplistáról 2020-ban. A világ egykori legforgalmasabb repülőtere, az egyesült államokbeli Atlantában lévő Hartsfield-Jackson nemzetközi repülőtér több mint két évtized után a rangsor második helyére csúszott.
A nehéz helyzet visszavezethető arra, hogy a légikikötők bevétele erősen függ a forgalom szintjétől, költségeik azonban a forgalom csökkenésével is nagyrészt változatlanok maradnak.
Bár a repülőterek az elmúlt időszakban visszafogták a működési költségeiket, egyes terminálokat bezártak, és a személyzet egy részét is elbocsátották, a bevételek és a kiadások közötti egyensúlyhiány ennek ellenére fennmaradt.
Az ACI nem számol azzal, hogy a globális utasforgalom 2024 előtt elérhetné a válság előtti szintet, mivel a tartós fellendülés csak az oltási folyamat felgyorsításával, a digitális egészségügyi igazolványok folyamatos fejlesztésével és a kormányok összehangolt és összetartó támogatásával valósulhat meg – tette hozzá Luis Felipe de Oliveira.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.