Az Európai Bizottság és a nemzeti fogyasztóvédelmi hatóságok húsz légitársaság ellen indítottak eljárást megtévesztő „zöldre festési” gyakorlat miatt – közölte kedden a brüsszeli testület.

Sunset,Landing,In,Brussels,Zaventem,Airport
Wizz Air
A Wizz Air, a Ryanair és még 18 légitársaság ellen indítanak eljárást az unióban / Fotó: Shutterstock

A testület sajtóközleménye szerint az Európai Fogyasztóvédelmi Szervezet (BEUC) figyelmeztetését követően az európai uniós fogyasztóvédelmi hatóságokat és az Európai Bizottságot tömörítő Fogyasztóvédelmi Együttműködési Hálózat (CPC) a 20 légitársaságnak küldött levelében, „többféle, potenciálisan félrevezető zöldre festési gyakorlatot azonosított”, és felszólította őket, hogy 30 napon belül hozzák ezeket összhangba az uniós fogyasztóvédelmi joggal.

A BEUC közleménye szerint 

az érintett légitársaságok között van a Vueling és a Volotea, az Air Baltic, az Air Dolomiti, az Air France, az Austrian Airlines, a Brussels Airlines, az Eurowings, a Finnair, a KLM, a Lufthansa, a Norwegian, a Ryanair, a SAS, a SWISS, a TAP és a Wizz Air.

Az EU szerint a légitársaságoknak meg kell magyarázniuk, hogy azok az állítások, miszerint a járat által okozott szén-dioxid-kibocsátás klímaprojektek vagy fenntartható üzemanyagok használata révén ellensúlyozható, mennyiben támasztható alá tudományos érvekkel.

Fizetések Magyarországon: elmondták a magyarok, hol dolgoznának a legszívesebben

A Randstad legújabb Employer Brand-felméréséből kiderült, a munkahelyválasztási preferenciák szempontjából a magyar munkavállalók számára 2024-ben is a vonzó munkabér és juttatási csomag az elsődleges szempont. Csak a fizetések után jön a kellemes munkahelyi légkör és környezet, illetve az, hogy milyen a viszony a kollégákkal, vezetőkkel. A kutatás megerősítette: még mindig az IT a legattraktívabb szektor Magyarországon, külföldi munkavállalás esetén pedig a legtöbben Ausztriába mennének dolgozni. Az alkalmazottak véleménye alapján a Lego lett a legvonzóbb hazai munkáltató idén.

A hatóságok szerint az azonosított gyakorlatok megtévesztő állításoknak tekinthetők, amelyeket tilt a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokról szóló uniós irányelv is. A légitársaságok a maguk részéről még nem tisztázták, hogy az ilyen állítások megalapozott tudományos bizonyítékokon alapulnak-e.

Ha felelős fogyasztókat akarunk, akkor pontos tájékoztatást kell nyújtanunk számukra. Pontos és tudományos válaszokat érdemelnek, nem pedig homályos vagy hamis állításokat

– szögezte le Vera Jourova, az értékekért és az átláthatóságért felelős uniós biztos nyilatkozatában.