BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Paulik Éva

Ismét jelentősen kedvező környezeti hatást ért el az MNB zöldkötvény-portfóliója

A Magyar Nemzeti Bank 2019-ben kezdte meg dedikált zöldkötvény-portfóliójának kiépítését, ezáltal a környezeti fenntarthatósági szempontok megjelenítését a tartalékkezelésében.
2023.04.19., szerda 09:33

A portfólió kiépítésén túl kiemelt jelentősége van a befektetésekkel generált kedvező környezeti hatások nyomon követésének is. Ezt figyelembe véve az MNB a zöldkötvény-befektetések éves kedvező környezeti hatását is monitorozza, valamint a transzparencia és a jó példamutatás céljával már harmadik éve publikálja azt. Tavaly ez a hatás 73 ezer tonna szén-dioxid-kibocsátás elkerülése volt, amely hozzávetőlegesen egy 15 ezer fős magyar település éves karbonlábnyoma. A zöldkötvény-portfólióval az MNB aktív szereplője a fenntartható növekedést támogató piaci szegmensnek a mandátumában megfogalmazott klímakockázati célokkal összhangban, miközben a tartalékkezelés elsődleges feladatait (likviditás, biztonság, hozam) is maximálisan szem előtt tartja.

Close,Up,Of,Male,Hand,Stacking,Gold,Coins,With,Green Close up of male hand stacking gold coins with green bokeh background ,Business Finance and Money concept,Save money for prepare in the future. zöldkötvények, green bonds
Fotó: Shutterstock

A tartalékkezelés zöldítése terén az elsők között az MNB

Az MNB 2019-ben kezdte meg elkülönített zöldkötvény-portfóliójának kiépítését. Ennnek a mérete a tartalékon belül megközelítőleg a zöldkötvények globális piacának méretét (~1-2 százalék) tükrözi, amelyet elsősorban likviditási szempontok indokolnak. A zöldkötvény-portfólió kockázat-hozam karakterisztikái a zöldbefektetések szándékolt céljából fakadóan csak a kamatkockázat (némileg hosszabb duration) tekintetében térnek el a devizatartalék egyéb kötvénytípusú befektetéseitől, mivel ezek az eszközök jellemzően hosszabb távú beruházásokat finanszíroznak. 

A zöldkötvény-portfólió kezelése során kiemelt jelentőségű a befektetések környezeti hatáselemzése, a várható vagy megvalósult kedvező környezeti hatások monitorozása. 

Az egyes kibocsátók szintjén megismert környezeti hatások lehetővé teszik, hogy a portfóliót ne csak pénzügyileg, hanem az elért szén-dioxid-kibocsátás-csökkentés szintjén is monitorozni lehessen az elsődleges pénzügyi célok – hozam/kockázat – megtartása mellett. 

A zöldkötvények által finanszírozott projektek kedvező környezeti hatása elsősorban valamilyen alappályával szemben értelmezendő:

 ez utóbbi a zöldprojektek megvalósulásának hiánya esetén történő hipotetikus szén-dioxid-kibocsátást és egyéb környezeti terhelést jelenti. A zöldprojektek örvendetes hatása javarészt így a várhatóan elkerült szén-dioxid-kibocsátásban érhető tetten. Ezen alappályák meghatározása azonban jó néhány feltételezésen alapul, valamint projekttípusonként, régiónként is változik, ezért hosszabb távon lényeges elem lesz a tényleges és a korábban várt kedvező környezeti hatások aggregált szinten való összevetése is. Természetesen további abszolút mutatókat is publikálnak a kibocsátók többségénél, mint a finanszírozott megújuló kapacitások mérete és várható éves termelése, az MNB ezen sokrétű adatokat is nyomon követi. 

Fontos hangsúlyozni, hogy a zöldkötvényeknek ideális esetben az adott kibocsátó vállalati szintű zöldstratégiájába kell illeszkednie:

 az egyes megvalósuló zöldprojektek építőkockát kell jelentsenek a cég hiteles kibocsátáscsökkentéssel kapcsolatos terveiben. Amennyiben a kötvények a későbbiekben zöldszempontból nem teljesítik a várakozásokat, úgy az MNB mérlegelheti az érintett kötvények eladását, ezzel támogatva a portfólió és tágabb értelemben a zöldkötvények piacának integritását, a greenwashing jelenségének lehetőség szerinti visszaszorítását. 

Egy közepes méretű magyar város – Az MNB zöldkötvény-portfóliójának környezeti hatásai

A zöldkötvény-portfólió létrehozását követően kulcsfontosságú a befektetésekkel generált kedvező környezeti hatások nyomon követése. Ezt szem előtt tartva az MNB harmadik alkalommal készítette el zöldkötvény-portfóliójának környezeti hatáselemzését. Az elemzés kimutatta, hogy hozzávetőlegesen egy 15 ezer fős magyar település éves karbonlábnyomának (hazánkban az egy főre jutó ÜHG-kibocsátás kb. 5 tonna) megfelelő, mintegy 73 ezer tonna szén-dioxid-kibocsátás elkerülésével egyenértékű évente az MNB által tartott zöldkötvény-portfólió hatása. A szén-dioxid-kibocsátás elkerülésén kívül más kedvező környezeti hatások is megragadhatók lennének, azonban az adatok elérhetősége, minősége jelenleg nem teszi lehetővé azok megbízható számszerűsítését. A zöldkötvény-kibocsátók jelentéseinek fejlődésével párhuzamosan az MNB is törekszik a jövőben minél átfogóbb hatáselemzést készíteni.

Az MNB zöldkötvény-portfóliójának hatása
 

Ilyen mennyiségű szén-dioxid-kibocsátás-elkerülés hozzávetőlegesen 27 ezer személyautó átlagos éves kibocsátásának vagy 980 ezer mobiltelefon gyártásából és egy évre jutó használatából eredő kibocsátásának felel meg. Személyautók esetén átlagosan 7 literes fogyasztással számoltunk 100 km-en, és éves futásnak 16 ezer km-t vettünk alapul. Mobiltelefonok esetén átlagosan 75 kg szén-dioxid-kibocsátással számoltunk a gyártásból és 1 évre jutó használatból eredően.

Az előző évben kimutatott mintegy 94 ezer tonnányi szén-dioxid-kibocsátás elkerüléséhez képest tapasztalt csökkenés több tényezőből fakad, amelyek közül kiemelhető a zöldkötvény-portfólión belüli kötvények közötti átrendeződés. 

Ahogy már hangsúlyoztuk, a zöldkötvény-portfólió kezelése nem tér el a többi portfólió kezelésétől a pénzügyi és egyéb tradicionális tartalékkezelési célok (például benchmarkok követése) tekintetében. Ebből fakadóan a zöldkötvények által generált környezeti hatások mértéke nem optimalizáltan célzott, hanem egy következmény. Így előfordulhat, hogy a magasabb környezeti hatást felmutatni tudó (például a megújuló projekteket finanszírozó) kötvények eladását alacsonyabb környezeti hatású (például energiahatékony épületeket finanszírozó fedezett) kötvények vétele követ. A zöldátalakulásban azonban minden projekttípus fontos szerepet kaphat, ezért a környezeti hatások egydimenziós – például csak kibocsátáscsökkentő hatások mentén való – optimalizálása akkor sem lenne célravezető, ha elsősorban nem a pénzügyi megfontolások vezérelnék a döntéseket. További eltérést okozhat a megspórolt karbonlábnyom méretében a már említett kibocsátási alappálya hipotézis, amely hasonló projektek esetén is eltérő környezeti hatást generálhat régiónként, kibocsátóként.  

A finanszírozott projekttípusok egymáshoz viszonyított aránya összhangban van a teljes piaci eloszlással.  A zöldkötvény-portfólió által finanszírozott projektek közel 60 százalékát a megújuló energia és a zöldépületek adják. 

Finanszírozott zöldprojektek típus szerinti megoszlása
 

Lényeges, hogy az MNB nem az adott projektek kockázatát, hanem magas besorolású – sok esetben AAA – kibocsátók hitelkockázatát vállalja.

A zöldkötvény-portfólió euróban denominált, amely a kibocsátók európai túlsúlyában, valamint a megvalósult zöldprojektek földrajzi eloszlásában is megmutatkozik.

 Ugyanakkor – elsősorban a szupranacionális kibocsátók projektjeinek köszönhetően – ázsiai és afrikai projekteket is finanszíroztak, amelyek sok esetben még hatékonyabb általános zöldmegtérülést generálnak az ezen országok sokszor szennyezőbb működését felváltó zöldberuházások miatt. 

Finanszírozott zöldprojektek földrajzi eloszlása
 

A kötvénykibocsátók a jelentéseikben rendszerint nevesítik, hogy a finanszírozott projektek az ENSZ Fenntartható Fejlődési Célok (Sustainable Development Goals, SDG) közül melyeket érintik. Az ENSZ által 2015-ben elfogadott 17 átfogó cél a 2030-ig tartó időszakra fogalmaz meg egy keretrendszert, amely több előre definiált feladaton keresztül kísérli meg fenntartható pályára állítani a világot. A célok közül a vásárolt zöldkötvények elsősorban az éghajlatváltozáshoz, az energiahatékonysághoz, a tiszta energiához kapcsolódó célokat segítik elő. 

Az MNB zöldkötvény-portfóliójával finanszírozott projektek által érintett SDG-k
 

 

Az MNB 2022-ben 73 ezer tonna szén-dioxid-kibocsátás-elkerülést ért el az általa tartott zöldkötvény-portfóliónak köszönhetően, ami hozzávetőlegesen egy 15 ezer fős magyar település éves karbonlábnyoma.

 Összességében elmondható, hogy a zöldkötvény-portfólióval az MNB aktív szereplője a fenntartható növekedést támogató piaci szegmensnek, miközben a tartalékkezelés elsődleges feladatait (likviditás, biztonság, hozam) is maximálisan szem előtt tartja.

A szerző további cikkei

Továbbiak

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.