Előzetesen 80 millió dollárban állapították meg a szakértők az 1972-es Egy művész portréja (Medence két alakkal) című festmény értékét.
Ha David Hockney alkotása a Christie’s november 15-i, New York-i aukcióján átlépi a 60 millió dolláros leütési árat, az egyben csúcsdöntés is, mivel a még élő művészek eladási rekordját Jeff Koons Balloon Dog (Orange) című műve tartja, amelyért 58 millió dollárt adtak 2013-ban.
A második helyezett Gerhard Richter Abstraktes Bild című festménye 46 millió dollárral. Hockney eddigi csúcsát 2018 tavasza hozta meg, amikor a Pacific Coast Highway, Santa Monica című festmény 28,5 millió dolláros árat ért el.
A műtárgypiac felülről árazódik be, így a rekordok nemcsak a publicitás miatt fontosak, hanem jelzik a művészeti piac virulensségét is. Nagyszabású kortárs csúcs pedig öt éve nem született, miközben a szegmens összforgalma dinamikusan nő. Ezért is övezi nagy várakozás a novemberi aukciót.
David Hockney festő, fotográfus, díszlettervező és iPad-művész, akit a brit pop-art egyik legmeghatározóbb alapítójaként tartanak számon. Nyolcvanadik születésnapjára a londoni Tate Britainben tavaly nagyszabású monografikus tárlatot rendeztek, amely aztán továbbutazott a párizsi Pompidou Központba és a New York-i Metropolitan Múzeumba.
A brit művész ismét a gyűjtők fókuszába került, a most elárverezendő kép ráadásul mindhárom tárlaton szerepelt. A kép Hockney magánéletében különösen fontos darab, mert a medence partján álló szőke fiatalember, Peter Schlesinger Hockney nagy szerelme és tanítványa volt a Los Angeles-i Kaliforniai Egyetemen. A műhöz több fotót, tanulmányt és vázlatot is készített, utóbbiak közül az egyik 2016-ban egymillió dollárért talált gazdára.
A most kalapács alá kerülő festmény beadója Joe Lewis brit milliárdos műgyűjtő és befektető, a Tottenham Hotspur labdarúgóklub tulajdonosa, aki a Bahama-szigeteken él. Angliában szenvedélyes műgyűjtőként ismerik, kollekciójában Picasso, Chagall, Matisse és Lucian Freud művei találhatók meg.
Ő vásárolta meg tíz éve 34,3 millió dollárért Francis Bacon Triptichonját, amelyet 257 millió dollárt érő luxusjachtján akasztott ki a falra. Befektetőként jó vételt csinált, mert a Bacon azóta megduplázta értékét.
A Christie’s az árverés előtt a világ pénzügyi és művészeti központjaiban élőben mutatja be a képet, így a közönség szeptemberben Hongkongban, októberben Londonban, majd az árverés előtt New Yorkban találkozhat a festménnyel.
A cikk a Világgazdaság szeptember 27-i számában jelent meg
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.