BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fókuszban a forintárfolyam alakulása

A múlt heti sokkoló árfolyamesés után kissé magára talált a forint, de az, hogy ez átmeneti vagy tartós folyamat lesz-e, nagyban függ a Magyar Nemzeti Bank reakcióitól.

A múlt héten egészen 340 forint fölé gyengült a forint árfolyama az euróval szemben, ennek egyik oka, hogy Magyarországon a legalacsonyabb a régióban az alapkamat. Ráadásul a januári infláció – az elemzői várakozásokat lényegesen felülmúlva – 4,7 százalék volt, ami már jóval meghaladja az MNB 3 plusz-mínusz 1 százalékos toleranciasávját. Az infláció körüli kockázatokat érzékelve és a forint gyors leértékelődését megakadályozandó a jegybank az elmúlt hetekben már rendre nem fogadott be ajánlatot a forintlikviditást biztosító FX-swap-tendereken. Ennek hatására szűkült a bankközi likviditás, és néhány hét leforgása alatt 0,16-ról 0,42 százalékra emelkedett a három hónapos Bubor kamata.

Fotó: Shutterstock

Ezen túlmenően az inflációs adat megjelenésének napján Nagy Márton, az MNB alelnöke bejelentette, hogy a jegybank kész bármit megtenni az infláció visszaszorítása érdekében. A fentiek miatt Módos Dániel, az OTP Elemzési Központ stratégája szerint érdemes lesz nyomon követni a mai aukciót, hogy vajon valóban folytatódik-e a forintlikviditás szűkítése.

A héten több konjunktúraadat is érkezik a tengerentúlról, ezek együttesen képet adhatnak az amerikai gazdaság állapotáról. Kiemelkedik közülük a több gazdasági indikátort is magában foglaló kompozit mutató, amely jól tükrözi az alapfolyamatokat. A várakozások szerint az előző hónaphoz képest 0,3 százalékos emelkedést mutathat majd a Leading index, főként a kereskedelmi háború részleges lezárása miatt. A várt jobb adat ellenére még nem látszódnak annak a jelei, hogy a növekedés lassulása megfordulna. Ezt erősíti az is, hogy bár a munkaerőpiaci kondíciók feszesek, a bérdinamika a 2019 eleji 3,5 százalék körüli szintről 3 százalék közelébe süllyedt, és átmenetileg a koronavírus is negatívan hathat az első negyedéves amerikai növekedésre.

A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.