A külföldi utazásokkal kapcsolatos állandó bizonytalanság közepette bárkiben felmerülhet az a kérdés, vajon érdemes-e az idén nyaralást szervezni, vagy bölcsebb várni. Az orvosok és szakértők által felvázolt négy legvalószínűbb forgatókönyvet gyűjtötte össze a CNBC, ezeket vesszük most sorra.
Miután a 12 évnél idősebb gyerekek oltása is elindul, a fertőzés családon belüli terjedésének kockázata csökken, így összességében a téli szezonhoz képest kevesebb megbetegedés lesz nyáron – mondta Sharon Nachman, a Stony Brook Gyermekkórház fertőző betegségek osztályának vezetője. Azonban még ha a megbetegedések száma alacsonyabb is lesz, továbbra sem tekinthetünk el az óvintézkedések betartásától, az oltás felvételétől, a maszkok viselésétől, a távolságtartástól és a gyakori kézfertőtlenítési szabályoktól – tette hozzá a szakértő.
Az Egyesült Államokban a nyár folyamán alacsony fertőzésszámra, és ősszel is a fertőzések és a halálesetek számának csökkenésére számít Scott Gottlieb, a szövetségi élelmiszer- és gyógyszerfelügyelet korábbi biztosa. Bár télen újra felgyorsulhat a vírus terjedése, áttörést hozhat az, ha a pandémiás betegség szezonális jellegű járvánnyá szelidül. A szakértő szerint ennek a legfőbb akadálya az lehet, ha az új mutánsokkal szemben hatástalannak bizonyulnak az oltások, valamint a korábbi megbetegedések révén kialakult védettség is.
Gottlieb nem számít arra, hogy az idén zsúfolt karácsonyi ünnepségeken vehetünk részt, és az óvintézkedéseket az elkövetkező években is fenn kell tartani.
Sokak szerint a nyári utazások még kifejezetten veszélyesek, hiszen a tavaly nyári nyitás után is elszabadult a járvány, ráadásul az idén a már ismerteknél akár sokkal fertőzőbb mutánsok is erősíthetik a koronavírus terjedését – emlékeztetett Mark Cameron, a Case Western Reserve Egyetem Orvostudományi Karának epidemiológusa. A szakember szerint még az is előfordulhat, hogy a vírus ismét kiszámíthatatlanul terjed szerte a világban, az új változatok pedig újabb, akár a korábbinál is erősebb hullámokat indítanak el, különösen azokon a területeken, ahol nem áll elegendő oltóanyag rendelkezésre a tömeges immunitás eléréséhez – mondta Cameron.
William Haseltine, a Harvard Medical School exprofesszora még pesszimistább képet vázolt fel: szerinte nagy az esély arra, hogy idén nyáron is kialakuljon egy fertőzéshullám, amit az engedélyezett utazások csak tovább erősítenek. Bár Haseltine szerint sokan azt remélik, hogy a meleg nyári időjárás csökkenti a fertőzések számát, viszont,
az eddigi tapasztalatok alapján a Covid–19 a vártnál kevésbé viselkedik szezonális járványként,
hiszen ha visszatekintünk 2020-ra, valamint az idei év elejére, láthatjuk, hogy nemcsak téli, de tavaszi és nyári hullámokkal is meg kellett küzdenünk. Ezt támasztja alá a Meteorológiai Világszervezet előrejelzése is, amely szerint „nincs bizonyíték” arra, hogy az idei év más lesz, mint 2020 volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.