Már csak négy csapat maradt állva az Európa-bajnokságon, a keddi és a szerdai elődöntők győztese között pedig vasárnap este dől el a kontinensbajnoki cím sorsa. Noha 11 helyszínes páneurópai tornaként indult az egy hónapos sportesemény, a hátralévő mérkőzéseknek egyaránt a londoni Wembley ad otthont.
A mostani Eb összdíjazása a 2016-os franciaországihoz képest 23 százalékkal 371 millió euróra, azaz mintegy 130 milliárd forintra emelkedett, ezen az összegen a 24 résztvevő ország osztozott.
A Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) kasszájába több mint 3,5 milliárd forint folyt be. A Nemzeti Sport információi szerint az összeg túlnyomó részét a kijutásért járó 9,25 millió euró adja, további egymillió eurót pedig a világbajnok franciák (1–1) és a 2014-es vb-győztes németek (2–2) elleni bravúros döntetlennel ért el Marco Rossi együttese. A csodaszámba menő továbbjutás kiharcolása további 1,5 millió euró bevételt jelentett volna. Az MLSZ tájékoztatása szerint a válogatott játékosai, edzői minden esetben az elért eredmény alapján részesülnek a jutalomból. A mostani gyakorlat szerint
az elért eredményért kapott összeg 30 százaléka a játékosoké, 15 százaléka a szakmai stábé, a fennmaradó részről a szövetség rendelkezik.
Az Európa-bajnok 10 millió eurót kap a győzelemért, a döntő vesztese 7 millió, az elődöntőben alulmaradó két válogatott pedig 5-5 millió euróval számolhat a pénztárnál. A kiegészítő bónuszokkal együtt a 10 millió eurós jutalom akár 34 millióig is felkúszhat. Az erőviszonyokról sok mindent elárul, hogy a Szerencsejáték Zrt. online sportfogadási oldala, a TippmixPro Angliát tartja a legnagyobb esélyesnek. A háromoroszlánosok diadala mindössze 2,35-szoros pénzt fizet, szemben az olaszok 3-szoros, a spanyolok 3,55-szoros nyereményszorzójával, illetve a meglepetéscsapat Dánia 9-szeres oddsával.
A londoni helyszín egyértelműen növeli Gareth Southgate együttesének sanszát, elvégre az ukránok elleni római negyeddöntőtől (4–0) eltekintve az angol válogatott végig a Wembleyben játszhat. A kreatív támadójáték helyett sokkal inkább a stabil, zárt védekezés jellemzi a szigetországiakat, elvégre még gólt sem kaptak. Már a nyolcaddöntőre is igaz volt esetükben, hogy annyi gólt szereztek, mint addig összesen (2–0 az ősi rivális németek ellen), de ahogy akkor kettőről négyre, úgy a legjobb nyolc között négyről nyolcra léptek. Immár nemcsak Raheem Sterling, hanem Harry Kane is háromgólos az angoloknál.
Kevesen számítottak arra, hogy az angol ágon Dánia lesz a másik elődöntős. Emlékezhetünk, hogy Chrstian Eriksen ijesztő, de szerencsére nem tragikus esetével kezdődött az északiaknak az Európa-bajnokság, akik végül annak ellenére is továbbjutottak, hogy a csoportkör zárófordulója előtt pont nélkül álltak. Az oroszok elleni 4–1-es gála után az egyenes kieséses szakaszra is megmaradt a lendület, sőt, szintet lépett Kasper Hjulmand gárdája: Wales 4–0-s kiütését a szintén várakozáson felül szereplő csehekkel szembeni 2–1-es siker követte. Az európai szövetség, az UEFA szerint az 1992-es Eb-t a strandról érkezve megnyerő dánok mostani kulcsfigurája az Eriksen kiesésével a sorban előre lépő Mikkel Damsgaard, aki a támadásokba visz minél több ötletet. Az angolok szempontjából vészjósló lehet, hogy a Southgate-érában a Wembleyben játszott 27 találkozóból csak kettőt vesztettek el, Spanyolország mellett éppen Dánia tréfálta meg.
A négy elődöntősben közös, hogy a csoportkörön saját közönsége előtt jutott túl, London mellett Róma, Sevilla, illetve Koppenhága kapott főszerepet. Bár az olaszokkal kevesen számoltak a végső sikerre is esélyesek között, Roberto Mancini együttese 32 mérkőzés óta tartó veretlenségi sorozatot számlál, ráadásul a legutóbbi 13 találkozóját megnyerte, igaz, az osztrákok elleni nyolcaddöntőt „csak” hosszabbításban. Az UEFA szerint Jorginho a squadra azzurra kulcsembere, de Nicolò Barella is külön figyelmet érdemel. A spanyol keret kapcsán már az kisebb felzúdulást okozott, hogy most először nincs Real Madrid játékos a válogatottban, Luis Enrique csapata azonban így sem szenved hiányt. Álvaro Morata mellett Pablo Sarabia és Ferran Torres is remek formának örvend, ráadásul önbizalmat adhat, hogy Spanyolországé az egyetlen együttes, amely valaha képest volt az Európa-bajnoki címvédésre, méghozzá 2012-ben, Kijevben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.