A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerdai jelentése szerint a városokban történő beavatkozások jelenthetik a legnagyobb mértékű csökkenését a karbonkibocsátásnak, ám ahhoz, hogy a 2050-es nettó zéró kibocsátás elérhető legyen,
a tiszta energiát célzó beruházásoknak meg kell triplázódniuk a következő 10 év során.
A világ lakosságának 50 százaléka él városokban, ez azonban 2050-ig a lakosság 70 százalékáig nőhet, miközben jelenleg a gazdasági teljesítmény 80, a karbonkibocsátás több mint 70 százaléka származik városokból,
és az energiafelhasználás kétharmadáért is a városok felelősek. Mindemellett ezen települések a technológiai fejlődés inkubátorai, népsűrűségük és gazdaságuk nagysága pedig lehetőséget teremt arra, hogy az infrastrukturális beruházások megtérüljenek.
Mindezek alapján a városok vezető szerepet játszhatnak az energetikai és környezeti kihívásokra adott új megoldások megtalálásában.
Az okos közvilágítástól az önhűtő épületeken át az elektromos autók okos töltéséig a városi szintű beruházások képesek lehetnek a karbonkibocsátás mérséklésére.
Különböző egymáshoz kapcsolódó eszközöknek köszönhetően 83 milliárd szenzor és eszköz lehet összekötve 2024-re, ami óriási mennyiségű adatot generál, melyek elemzése tovább segíthet az energiafogyasztás mérséklésében és a városi szolgáltatások javításában.
A közvilágítás világszerte annyi energiát használ, mint Németország
és az önkormányzati villanyszámlák 65 százalékát teszi ki, ennek ellenére csupán a 320 millió villanyoszlop 3 százaléka képes okosmegoldások alkalmazására, noha az 80 százalékkal mérsékelheti az áramfelhasználást, miközben a villanyautók töltésének és a mobiltelefonok infrastruktúrájának is fontos elemei lehetnek.
A digitalizáció az épületek energiafelhasználást is mérsékelheti a szervezet szerint, ami 2050-re 350 megatonnával csökkentheti a karbonkibocsátást.
Fontos szerepet játszik a városi közlekedés is, mely évi 4 milliárd tonna széndioxid kibocsátásával a közlekedési szektor kibocsátásának a 40 százalékáért felel,
ennek elektrifikációja azonban segítheti a megújulók térnyerését, hiszen a használat ideje alapján történő töltés a felhasznált energia 60 százalékát is elterelheti a csúcsidőszaktól.
Mindenesetre a változáshoz számos terület egymásra épülő megoldásainak kombinálása vezethet, mely a városi tervezés, a digitalizáció, az elektromobilitás, a tiszta energia és számos egyéb szektor előrelépéseire épít.
A szervezet azonban nem feltétlenül optimista, 2023-ra azt várja, hogy a kibocsátás meghaladja a korábbi 2018-as rekordot és a járvány utáni kilábalás során a kormányzati beruházások mindössze 2 százaléka célozza az energiaátmenetet, ami csupán harmada az IEA által szükségesnek gondoltnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.