Súlyos veszteséggel adott túl mianmari érdekeltségén a norvég Telenor, melynek mobilszolgáltató leányvállalatát a libanoni hátterű M1 befektetési társaság vásárolta meg 105 millió dollárért. A Balkánról már kivonult és a magyar piacon is már csak a nevében jelenlévő norvég Telenor döntését az ázsiai országot sújtó belpolitikai válsággal magyarázta, amit a február elején végrehajtott katonai puccs váltott ki.
Sigve Brekke vezérigazgató közleményében hangsúlyozta, hogy rendben, működőképes állapotban adják át a libanoni vevőnek a mianmari hálózatukat. Az országban eluralkodott káoszból nem láttak más kiutat a norvégok, mint az amúgy 2014-es megjelenésük óta jól teljesítő egységük eladását. A mobilhasználatot egyébként a katonai junta korlátozza az országban, az adatforgalmat március közepén letiltották, azóta felére apadt a Telenor ottani bevétele.
Igaz, a puccs óta 2 millió új előfizetővel 18,2 milliósra bővült az ügyfélköre, annyira felértékelődött hirtelen a beszéd alapú kommunikáció szerepe.
A junta az emberi jogokat is durván megsérti, a szabályozó hatóságok nem látják el feladatukat, úgyhogy érthető, hogy a mintegy 600 millió dolláros cégértéket képviselő leánycéget miért hatodáron adták el. A befektetőket nem érte meglepetésként a kivonulás, a Telenor ugyanis májusban úgy döntött, hogy veszteségként leírja a teljes mianmari operációját, 783 millió dollárral rontva ezzel mérlegét. A csoport így 470 millió dolláros veszteséggel zárta az első negyedévet.
Tavaly Mianmar szállította a Telenor-csoport összbevételének 6, EBITDA-jának pedig a 7 százalékát, utóbbi 109 millió dollárnak felel meg. A norvégok annak viszont örülhetnek, hogy másik két régiós piacukon, Thaiföldön és Malajziában pótolni tudták a Mianmarban kiesett bevételeket. Mi több, Malajziában piacvezetőkké lépnek elő, ha engedélyezik a rivális Axiatával való összeolvadásukat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.