Az IMF kedden kiadott World Economic Outlook című jelentése szerint a globális GDP 2021-ben 6 százalékkal bővülhet, ami nem jelent változást az áprilisi jelentéshez képest, ám a növekedés nagyobb része érkezhet a fejlett világból, míg a fejlődő országok kilátásai romlottak.
2022-re globális szinten 4,9 százalékos növekedést vár a szervezet, ami fél százalékkal magasabb az áprilisi előrejelzésnél, köszönhetően a fejlett országok, különösen az Egyesült Államok második félévben várható további fiskális lazításának.
Az árakkal kapcsolatosan az IMF arra számít, hogy a járvány hatására létrejövő kereslet és kínálat között fennálló egyensúlytalanságok 2022-re elmúlnak és az infláció is visszatér a járvány előtti szintre, ám a bizonytalanság mértéke továbbra is magas. Az élelmiszerárak emelkedett szintje a fejlődő országokban növelheti az inflációs kilátásokat. A valutaalap szerint fontos, hogy a központi bankok ne lépjenek túlságosan gyorsan a szigorítás útjára, mielőtt tisztábban látnánk az árak dinamikájának kérdésében, ugyanakkor lényeges a világos kommunikáció is. Az átmeneti folyamatok tartóssá válásának esélye azonban azt jelentheti, hogy a jegybankoknak megelőző lépéseket kell tenniük.
A világgazdaság előtt azonban jelentős kockázatok is állnak, az oltások egyenlőtlen elosztásától egészen a vártnál kisebb – vagy kisebb hatást elérő – amerikai élénkítőcsomagtól az egyre szaporodó természeti katasztrófákig. Ezek kivédésére többoldalú beavatkozásra van szükség, mint például az IMF 50 milliárd dolláros javaslatának életbe léptetése a járvány megszüntetése céljából, melyet az Egészségügyi Világszervezet, a Kereskedelmi Világszervezet és a Világbank is támogat.
A szervezet 650 milliárd dolláros hitelkeret létrehozását is javasolja a globális likviditás biztosítása céljából.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.