A zuhanás azzal kezdődött, hogy Peking mélyreható reformokat jelentett be az oktatásban, amely a hatóságok szerint "a tőke túszává vált", ezért véget kell vetni a szektorban a profithajhászásnak. A tényleg busás üzletet jelentő oktatásban érdekelt cégek részvényei azonnal esni kezdtek az intézkedések hírére, amelyekkel az idén reflektorfénybe került demográfiai problémákat kezelnének.
Az ijedelem hamar átterjedt a technológiai papírokra, majd tulajdonképp az összes szektorra, estek a kötvényárak is, és háromhónapos mélypontra gyengült a dollár ellen a jüan.
A kínai részvénypiacok rövid idő alatt nagyon látványosan estek, a hongkongi Hang Seng index például csütörtök óta majdnem 10 százalékot, visszatérve tavaly novemberi szintjére. A mostani bukta illik az idei trendbe.
A járvány csapásából gyorsan kilábaló gazdaság majdnem egy évig nyaktörő ütemben felfelé tolta a kínai részvényeket.
Február közepe óta azonban inkább adják őket, miközben a kilábaló Egyesült Államokban tovább veszik a részvényeket. Az MSCI világindex élesen emelkedett ebben az időszakban a rekord szint közelébe, az MSCI kínai részindexe azonban harminc százalék körüli veszteséget szenvedett el.
Az oktatási piacot ért csapás csak egy folyamat legutóbbi epizódja, ezt tükrözi a rövid kommentár, amit a Goldman Sachs kereskedői küldtek körbe róla az ügyfeleknek:
Amikor már azt hitted, hogy a kínai kockázat beárazódott... lehet még rosszabb.
A hangulaton még az is rontott, hogy miközben a piac már a feje tetején állt, keserű hangulatban zárult hétfőn az Wendy Sherman és Hszie Feng amerikai, illetve kínai külügyminiszter-helyettesek pekingi tárgyalása. A Bloomberg másnap már olyan piaci spekulációkról számolt be, hogy az amerikai alapok szabadulnak kínai és hongkongi eszközeiktől, sőt hogy Washington korlátozni készül a kínai befektetéseket.
A feltörekvő Kína és az Egyesült Államok közti kereskedelmi és technológiai rivalizálás kiéleződése sokéves történet,
az azonban viszonylag új fejlemény, hogy a kínai kommunista kormányzat lenyesegeti a túl nagy hatalomra szert tevő üzletemberek szarvát, aggodalmakat gerjesztve, milyen irányba tart a sajátos kínai modell. A folyamat azzal kezdődött, amikor az Alibaba alapítója, Jack Ma tavaly októberben azzal vádolta a hatóságokat, hogy elnyomják az innovációt. Jack Ma ezután hosszú időre eltűnt a szemek elől, és hatalmasra hízott üzleti birodalma zsugorodásnak indult. Kína nem mondott le arról az ambíciójáról, hogy a világ vezető technológiai hatalmává váljon, de nagy kérdés, milyen erőteljesen és hogyan vezényli a folyamatot az állam. Az utóbbi napok tőzsdei ijedelmét fokozta, hogy a Tencent felfüggesztette az új regisztrációkat Kínában egymilliárd felhasználóval rendelkező WeChat üzenő-alkalmazásába, hogy "megfeleljen a releváns törvényeknek és szabályozásnak". A Tencent részvényei ma kilenc százalékot estek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.