Romániában több mint 11,33 millió tonna búzát arattak az idén, ez az ország 2007-es uniós csatlakozása óta a legjobb termésnek számít. Az idei rekordtermésből ráadásul mintegy 70 százalék a kenyérbúza, 30 százalék pedig takarmány minőségű. Az agrártárca tájékoztatása szerint augusztus közepéig a 2,2 millió hektárnyi termőterület 98,54 százalékáról takarították be a búzát, amiből tavaly az aszály miatt mindössze 6,4 millió tonna termett az országban. Románia a búza vetésterülete alapján Franciaország, Németország és Lengyelország mögött a negyedik helyet foglalja az EU-ban.
A román agrártárca beszámolója szerint az átlagtermés hektáronként 5346 kilogramm volt az idén, az erdélyi megyékben – Szatmár, Temes, Bihar, Arad –, a bánsági Krassó-Szörény, valamint a Kárpátokon túli Olt, Ialomita, Braila és Botosani megyében ennél is nagyobb átlaghozamot jegyeztek.
Az árpatermés 1,88 millió tonnát tesz ki ebben az évben, ami szintén rekordnak számít 2007 óta, ebből a gabonából 5599 kilogrammos hektáronkénti átlagtermést jegyeztek.
A többi gabonaféléből – rozs, tritikálé, tavaszi árpa, zab, köles stb. – szintén jó a termés, így az eddigi teljes gabonatermés meghaladja a 15 millió tonnát Romániában.
A kiváló búzatermés ellenére Romániában elkerülhetetlen a kenyér és a sütőipari termékek újabb drágulása, ami az év első felében mintegy 5 százalékos volt a statisztikai hivatal adatai alapján. Az ágazat képviselői szerint az áremelkedést a világpiaci folyamatok gerjesztik: az Oroszországot, Ukrajnát és Kazahsztánt sújtó idei aszály miatt június és augusztus között mintegy 60 százalékkal drágult a búza a nemzetközi piacokon, elérve a tonnánkénti 200 eurót. Adrian Oros agrárminiszter emlékeztetett, hogy tavaly a szárazság miatt Romániában 40 százalékkal kisebb lett a búzatermés az előző évhez képest, mégsem ugrottak meg az árak, elenyésző volt a drágulás.
A kenyér, a búza árát a világpiac határozza meg. Idén a romániai termelők pótolni tudják a tavalyi veszteségeiket, mert drágult a búza. Ugyanakkor Amerikában, Ukrajnában, Oroszországban, vagyis a nagy búzatermelőknél tarolt az aszály, így globálisan kevesebb a termés. Aratáskor általában csökken a búza ára, de idén nem ez történt
– jelentette ki Oros elismerve, hogy közben nőttek az energia- és a munkaerőköltségek is, és mindez a kenyér drágulásához vezet.
Aurel Popescu, a sütőipari vállalkozásokat tömörítő Rompan szövetség elnöke úgy véli, szeptemberben mintegy 15 százalékkal emelkedhet a kenyér ára, mivel a gabonatermelők máris drágítottak, a liszt tonnánkénti árát 40 százalékkal, 750 lejről (1 lej 71 forint) 1050 lejre srófolták fel.
Diószegi László, a nevét viselő, termékeit Erdély számos városában forgalmazó székelyföldi pékség tulajdonosa a kolozsvári Krónika napilapnak úgy nyilatkozott, a jövő hónap közepétől 10 százalékkal drágul a kenyér, enélkül az ár még az előállítási költségeket sem fedezné, a kisebb pékségek ugyanakkor kénytelenek lesznek ennél is nagyobb mértékű áremelést végrehajtani költségeik megtérülése érdekében. Egyébként az Eurostat adatai szerint Romániában az egyik legalacsonyabb a kenyér és a gabona ára, csaknem 47 százalékkal marad el az uniós átlagtól.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.