Lítium-ion cellákat és energiatároló rendszereket gyártó üzem építéséről állapodott meg a Kalinyingrádi térség kormányával a TVEL nukleáris üzemanyaggyártó vállalathoz tartozó Renera cég, amely a Roszatom energiatároló berendezések üzletágának ágazati integrátora. A gyár a Kalinyingrádi exklávé keleti részén, a Balti Atomerőmű telephelyén épül fel – olvasható a Roszatom közleményében.
A Renera partnere az Enertech International Inc. dél-koreai lítium-ion akkumulátorgyártó lesz, amelynek szakértelme és fejlesztései lehetővé tehetik a szigorú nemzetközi szabványoknak megfelelő gyártást. Az oroszországi nagyüzem 2026-ban kezdi meg a termelést. A beruházás hozzájárul a terület fejlesztéséhez. Az üzemben évente mintegy 3 gigawattóra (GWh) energiatároló kapacitás állatható majd elő, a mérőszám a gyártott akkumulátorok által tárolni képes teljes energiamennyiségre utal.
A nagyüzem felépítése fontos mérföldkő az új, nem nukleáris üzleti tevékenységek fejlesztését célzó stratégiánk megvalósításában, amely hozzájárul az orosz kormány elektromos közlekedési fejlesztési koncepciójának 2030-ra kitűzött megvalósításához is. Az előállított lítium-ion akkumulátorokat főleg az oroszországi autógyártók fogják használni, ezért a vállalat jelentős mértékben hozzájárul az import helyettesítését célzó állami politika megvalósításához
– idézi a közlemény Natalja Nyikipelovát, a TVEL üzemanyaggyártó vállalat elnökét. Emin Aszkerov, a Renera vezérigazgatója a megállapodás aláírása után arról beszélt, hogy az orosz piac jelzései szerint az egy éve betervezett termelési volumen kevés lesz az igények kielégítéséhez, ezért fontolóra veszik, hogy akár 12 GWh-ra növelik az üzem kapacitását. Anton Alihanov, a Kalinyingrádi térség kormányzója azt méltatta, hogy a beruházás ösztönözheti a térség társadalmi-gazdasági fejlődését. Az új üzem létszámigénye az előzetes becslés alapján kétezer fő.
A TVEL, a Roszatom üzemanyaggyártó vállalata foglalkozik uránkonverzióval és dúsítással is, továbbá urándúsításhoz használt gázcentrifugát gyárt és vannak saját kutató- és tervezőintézetei.
Tizenöt országban összesen 75 atomerőművi reaktorhoz, a világ kilenc országába kutatóreaktorokhoz, valamint atommeghajtású hajókhoz szállít üzemanyagot.
A világon minden hatodik atomreaktor a TVEL üzemanyagával működik. E társaság a világ legnagyobb dúsított urán gyártója, valamint a stabil izotópok globális piacának vezetője. Aktívan fejleszti a vegyészeti, a kohászati és az energiatárolási technológiák terén is az új üzletágakat. Aktív a 3D nyomtatás, a digitális termékek, valamint a nukleáris létesítmények leszerelése terén. A TVEL ágazati integrátor szerepet tölt be az additív technológiák és az energiatároló rendszerek esetében is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.