Az Európai Unió országainak energiaügyi miniszterei szerdán az elszálló gáz- és villamosenergia-árak kedvezőtlen következményeiről egyeztetnek, azt követően, hogy több európai országban kormányzati intézkedéseket dolgoztak ki a lakossági fogyasztók védelmére.
Az európai gázpiaci referenciaárak január óta több mint 250 százalékkal emelkedtek – a Reuters kimutatása szerint. Ennek oka, hogy az elhúzódó tél miatt az idén az átlagosnál jobban kimerültek a tárolói készletek, növekedtek a szén-dioxid-kvóták árai, a kedvezőtlen időjárás miatt az idén alacsony maradt a szélenergia-termelés, emellett pedig az újranyitó gazdaságoknak megugrott az energiaigénye.
A gázárak felfutásával párhuzamosan az áramárak is rohamosan emelkedtek, több országban, köztük Spanyolországban megháromszorozódtak.
A spanyolok ezért különösen sürgetik az uniót, hogy adjon összehangoltabb választ, az Európai Bizottságot pedig, hogy adjon útmutatást, miként tudnak a tagállamok a kialakult helyzetre reagálni az uniós szabályok megsértése nélkül.
Ezt a bizottságnak küldött külön levélben is kérte Nadia Calviño spanyol gazdasági miniszter és Teresa Ribera energia- és környezetvédelmi miniszter. Az útmutatásra azért is szükség lenne, mert az ország a lakossági árplafon mellett korlátozná az energiavállalatok által a gáz alternatíváiból származó nyereséget, beleértve a megújuló energiaforrásokat is. A lépést más európai országok is követnék, részben azért, hogy megakadályozzák a szénfelhasználás drasztikus növekedését a villamosenergia-termelésben, ami veszélyeztetheti a zöldambíciókat.
Ezért is különösen fontos, hogy a mai ülésen a miniszterek az uniós éghajlatváltozási politika szigorítására irányuló javaslatokról is vitáznak. A többi között az a cél van terítéken, hogy az unió 2030-ra 40 százalékra kívánja növelni a megújuló energiaforrások részesedését az energiamixben.
Leonore Gewessler osztrák klíma- és energiaügyi miniszter hangsúlyozta, hogy a megújuló energiákra történő gyorsabb átmenet hosszú távon ellenállóbbá teszi az uniót az áringadozásokkal szemben.
Az elszálló energiaárak az élelmiszer-termelést is erősen sújtják. Nagy-Britanniában figyelmeztették a termelőket, hogy készüljenek fel a sörbe és üdítőkbe tölthető szén-dioxid árának 500 százalékos emelkedésére. A szén-dioxid a műtrágyaipar mellékterméke, ahol a földgáz a legnagyobb inputköltség: egy tonna ammónia előállítása jelenleg közel 765 euró földgázt igényel, így pedig minden eladott tonna műtrágya 255 euró veszteséget eredményez – írta a Financial Times. Ezért több üzem is bezárásra kényszerült, ami többek között a sörbe és üdítőbe töltött szén-dioxid hiányához vezet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.