A szokásosnál is nagyobb bolondokháza lesz az idei ünnepi szezon az Egyesült Államokban
a munkaerőhiány, az ellátási láncokban állandósulni látszó zavarok, a kormányzati támogatásoknak köszönhetően vastagabb pénztárcák és a magas infláció miatt.
A Roku és a Harris Poll közös, ünnepi szezont felmérő kutatása szerint az amerikaiak 36 százalékkal többet terveznek költeni, mint tavaly. A Deloitte elemzése ennél kevesebb, hét-kilenc százalékos növekedéssel számol, de még ez is összesen 1300 milliárd dollárt jelent. Az emelkedést részben az magyarázza, hogy a kiskereskedők kénytelenek lesznek a vevőkre hárítani a növekvő költségek egy részét. A Salesforce kaliforniai felhőalapú szoftvercég úgy becsüli, hogy az amerikai kiskereskedőknek 223 milliárd dolláros extra kiadást jelent az idén a termelői és szállítási árak emelkedése.
Az ellátási zavarok miatt ahhoz is hozzá kell szokniuk a vevőknek, hogy nem kapják majd meg azt, amit szeretnének.
A krónikus félvezető-hiány például nem csupán az autógyártókat, hanem az elektronikai ipart is sújtja, így nem képesek a keresletet kielégíteni többek között olyan népszerű árucikkekből, mint a
számítógépek, játékkonzolok és háztartási gépek.
A CNBC beszámolója szerint több termékből a hónapokkal korábban leadott megrendeléseket sem kapják meg a boltok, a Home Depot például már augusztusban kifogyott a halloweeni dekorációk jelentős részéből. A magas kereslet és a leltárkészlet szűkössége miatt az elemzők arra számítanak, hogy akciókból is kevesebb lesz, a Black Friday-hez hasonló bevásárlónapok sem ajánlanak majd a korábbi évekhez hasonló bőséges kínálatot, és kevesebb lesz az ingyenes kiszállítási ajánlat is. A vevőknek folyamatosan résen kell lenniük, és lecsapni mindenre, ami megtetszik, mert minél tovább várnak az ajándékvásárlással, valószínűleg annál többet kell majd fizetniük érte.
Hasonló problémákkal szembesülnek a britek is. A legnagyobb szupermarket-lánc, a Tesco a koronajárvány elejinél is rosszabb helyzetre számít az ünnepek alatt, ha a kormánynak nem sikerül megoldania az égető teherautósofőr-hiányt. A Tesco nyár óta ezerfontos (több mint négyszázezer forintos) bónusszal csábítja munkára a teherautó sofőröket, de még így is 800 üres álláshelyük van, országszerte pedig összesen százezer. A cég figyelmeztetése szerint
az üres polcok képe tízszer rosszabb lesz karácsonyra, és ettől az emberek azonnal pánikvásárlásba kezdenek majd.
A helyzetet tovább nehezíti, hogy az emelkedő gázárak miatt hiány van az országban szén-dioxidból is, márpedig a szárazjég alapvető fontosságú az élelmiszeriparban. Ha ez nem lenne elég, a briteknek arra is fel kell készülniük, hogy karácsonykor nem lesz karácsonyfájuk. Az ágazati szövetség adatai szerint a munkaerő költségei tíz, a műtrágyáé száz, a raklapé ötven, a szállításé húsz-hatvan százalékkal emelkedtek, és a helyzetet nehezítik a Brexit utáni új import- és bevándorlási szabályok is. Az országban évente eladott nyolc-tízmillió fenyőből egy-három millió korábban Európából, a hazai fákat kivágó munkások pedig Kelet-Európából érkeztek, utóbbiakra azonban az idén nem számíthatnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.