Japán csütörtökön – közel hat hónap után először – minden régióban feloldja a koronavírus miatt elrendelt rendkívüli állapotot, mivel az új megbetegedések és a halálesetek száma is csökken, és az egészségügyi rendszerre nehezedő nyomás enyhül – közölte Szuga Josihide miniszterelnök.
Noha a napi megbetegedések száma a múlt havi több mint 25 ezerről hétfőn 1128-ra csökkent országosan, a nyitás fokozatos lesz, az éttermekre és a nagyszabású rendezvényekre vonatkozó egyes korlátozások még körülbelül egy hónapig fennmaradnak, hogy megakadályozzák a kiújulást.
A kormány a tervek szerint bevezet egy tanúsítási rendszert, és csak az engedélyt megszerző éttermek tarthatnak nyitva este 9 óráig – közölték tisztviselők, hozzátéve, hogy az alkoholfogyasztás tilalmát mindenhol feloldják, hacsak az önkormányzatok nem tiltakoznak.
A növekvő átoltottságnak és az antitest gyógyszerek szélesebb körű alkalmazásának köszönhetően olyan szakaszba lépett a védekezés, ahol az új fertőzöttek már nem terhelik meg vészesen az egészségügyi ellátórendszert
– mondta Szuga.
Japán nagyrészt elkerülte az Egyesült Államokban, Indiában vagy Európában tapasztalt robbanásszerű járványkitöréseket. A 126,3 millió lakosú országban mintegy 1,7 millió megbetegedést és alig több mint 17 500 halálesetet regisztráltak. (Magyarországon eddig 30 179 ember veszítette életét a vírus okozta megbetegedésben.) A fertőzőbb delta-variáns a járvány ötödik hullámát váltotta ki Japánban, amely a múlt hónapban rekordszintre emelte a fertőzéseket. A kórházak túlterheltségének megelőzése érdekében a kormány szeptember végéig meghosszabbította a lakosság mintegy 80 százalékára vonatkozó járványügyi korlátozásokat, emiatt rendezték a tokiói olimpiát idén nyáron nézők nélkül.
A rendkívüli állapot feloldása közel egybeesik a kormányzó Liberális Demokrata Párt (LDP) új vezetőjének megválasztásával, aki a parlamenti többségnek köszönhetően Szuga miniszterelnöki posztját is betölti majd. Szuga úgy döntött, hogy nem indul a választáson, mert a járvány során sokat veszített a népszerűségéből. Kezdetben az oltási program lassú felfutása miatt bírálták, de az elmúlt hónapban az ország felzárkózott más fejlett országokhoz, és mostanra a lakosság közel 60 százaléka teljesen be van oltva, novemberig pedig mindenki megkapja az oltást, aki szeretné – foglalta össze a Reuters.
A járványkezelésért felelős Nisimura Jaszutosi gazdasági miniszter, azzal magyarázta az újranyitás fokozatos bevezetését, hogy a rendkívüli állapot feloldása után az új esetek száma emelkedni fog. Hozzátette, hogy ha a fertőzéses esetek száma ismét megugrik, egy „kvázi vészhelyzet” elrendelése továbbra is egy lehetőség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.