Kiábrándító augusztusi inflációs számokat tettek közzé pénteken Prágában és Bukarestben is. A magyar és a lengyel adatok alapján ugyan nem meglepő, hogy a régióban másutt is felgyorsult az infláció, de a cseh és a román éves árindexek a vártnál is magasabbak voltak. Európa-szerte az infláció további felpörgése várható az őszre, és a gyors gazdasági növekedésű Közép-Európában most is magasabbak az éves indexek, mint általában nyugaton.
A román infláció csak némileg haladta meg a várakozást, de 5,25 százalékos éves rátája – a júliusi 4,95 százalék után – az egyik legmagasabb Európában,
és Romániában sem volt ilyen magas indexre példa 2018 nyara óta, pedig a román kormány a járvány előtti években híresen költekező volt, és ez feltornászta az inflációt. Az év végéig a jegybanki előrejelzés szerint 5,6 százalékra emelkedhet az árindex.
A belpolitikai feszültségek is régóta jellemzőek Romániára, és ezek a jegybank életét is megnehezítik. A központi bank annak ellenére sem nyúlt a kamatokhoz – mint Budapesten és Prágában történt –, hogy többek közt az energiaárak emelése miatt szárnyal az infláció, ehelyett piaci likviditási eszközökkel igyekszik stabilizálni a lejt. A fizetőeszköz azonban a napokban-hetekben rekord mélypontokat döntögetett az euró ellenében, és az utóbbi napokban 5-ös vonal közelében, 4,95 környékén vert tanyát. Az inflációs adat közlése után nem lendült át a 4,95-ön, de az inflációs adatokat látva hamarosan az 5-ös szint felé veheti az irányt.
A cseh korona ezzel szemben nagyot ugrott az adatok közlése után az euró keresztben, 25,46 környékéről 25,3 közelébe, a június elején elért 16-hónapos csúcsokkal incselkedve.
Az adatok ugyanis ráerősítettek a várakozásokra, hogy a magyarhoz hasonlóan a cseh jegybank is folytatja a kamatemeléseket. Az éves inflációs ráta 3,4 százalékra ugrott – a központi bank 1-3 százalékos célsávja fölé – a júliusi 2,8 százalékról, pedig az elemzők csak 2,9 százalékot vártak. A korona és a forint a régió legjobban teljesító devizái az idén, több mint három százalékot erősödtek az euró ellenében. A zloty kevesebb, mint egy százalékot, míg a lej majdnem két százalékot gyengült.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.