BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bővült a kínai szolgáltatóipar teljesítménye szeptemberben

A szolgáltatóipar beszerzésimenedzser-indexe (BMI) szeptemberben 53,4 pontra nőtt az augusztusi 46,7-ről.

Bővült a kínai szolgáltatóipar teljesítménye szeptemberben az egy hónappal korábban tapasztalt zsugorodást követően, a belföldi keresletet a Covid-19-es esetek visszaszorításával sikerült javítani.

Fotó: Shutterstock

A Caixin Insight Group kínai kutatóintézet és az IHS Markit londoni székhelyű pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató közös felmérésének pénteken közzétett adatai szerint a kínai gazdaság több mint felét kitevő szolgáltatóipar beszerzési menedzser-indexe (BMI) szeptemberben 53,4 pontra kapaszkodott vissza az augusztusi, zsugorodást jelző 46,7 pontról. A BMI 50 pont fölötti értéke növekedést, az alatti pedig visszaesést jelez.

A teljesítmény erősödésének hátterében a múlt hónapban ismét felélénkülő kereslet állt. Az emelkedést a felmérésben részt vevő vállalatok a belföldi járványgócok visszaszorításának tulajdonították. 

A külföldi kereslet ezzel szemben, jóllehet a megelőző két hónapban viszonylag stabilan alakult, szeptemberben újból enyhén visszaesett.

A teljesítmény javulásával párhuzamosan a szolgáltatóipari vállalatok ismét bővítették alkalmazotti létszámukat. Bár a foglalkoztatottság részindexének növekedése mérsékelt volt, az adat a legerősebb volt május óta. A beszerzési költségek inflációja felgyorsult augusztushoz képest. A vállalatok elsősorban a munkaerő, a szállítás és a nyersanyagok árainak növekedésére panaszkodtak.

A költségterhek okozta nyomást a szektorban működő vállalatok áremeléssel igyekeztek enyhíteni. A szolgáltatások ára mindazonáltal mérsékelt mértékben emelkedett csupán az augusztusi, enyhe zsugorodást követően.

Az üzleti várakozásokat tükröző részindex augusztushoz képest javuló derűlátásról árulkodott a múlt hónapban, de még így is a történelmi átlag alatt maradt. Számos vállalat abban bízik, hogy a világjárvány felszámolása élénkíti majd a külföldi és belföldi forgalmat, és kedvezőbb világgazdasági feltételekhez vezet. A tevékenység javulását várják továbbá új termékek bevezetésétől és vállalati bővítésektől is.

A szintén pénteken közzétett, a feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatokat is magában foglaló kompozit beszerzési menedzser-index az augusztusi 47,2 pontról 51,4 pontra javult vissza szeptemberben. A javulást elsősorban a szolgáltató szektor teljesítményének növekedése idézte elő, a feldolgozóipar ugyanis kisebb mértékben bővült csupán.

Vang Csö, a Caixin vezető közgazdásza az adatokat értékelve rámutatott: 

a világjárvány változatlanul befolyásolta a keresletet, kínálatot, valamint az áruforgalmat a feldolgozóiparban.

A külföldi járványhelyzet és szállításban fellépett kapacitáshiány szintén rányomta a bélyegét a keresletre — vélekedett, hozzátéve: a járványügyi intézkedések szembetűnő hatással voltak a logisztikai szektorra. Aláhúzta: míg a köztes áruk és befektetési termékek iránti kereslet viszonylag erős volt a múlt hónapban, a fogyasztási cikkek iránti gyenge kereslet a fogyasztók vásárlóerejének hiányáról árulkodott.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.