Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyelete (Food and Drug Administration – FDA) már korábban engedélyezte a 65 év felettiek, a 18 évnél idősebb krónikus betegségben szenvedők, illetve a koronavírus-fertőzés kockázatának (akár a foglalkozásuk, akár a lakóhelyük miatt) különösen kitett amerikai állampolgárok számára a harmadik oltás igénylését. A hatóság szeptember végén közzétett ajánlása csak a Pfizer/BioNTech koronavírus elleni oltóanyagára vonatkozik, azaz csak azoknak javasolja a megerősítő oltást, akik korábban két injekciót kaptak a Comirnaty vakcinából. Ők is leghamarabb fél évvel a második dózis után kaphatják meg a harmadikat.
Az idősek és a betegek mellett tehát elsősorban az egészségügyi dolgozók, tanárok, bolti eladók állhattak sorba az újabb injekcióért, rajtuk kívül pedig a fogvatartottak és a hajléktalanszállók lakói kapták meg azt.
Pedig Joe Biden amerikai elnök korábban azt ígérte, október elejétől minden felnőtt felveheti a megerősítő oltást; ő maga a tévékamerák előtt oltatta be magát harmadszor is, még szeptember végén a Comirnatyval. (Az Egyesült Államokban emellett a Moderna, szintén mRNS-alapú, valamint a Johnson & Johnson adenovírus-vektort tartalmazó vakcinájával oltanak.)
Ám az amerikai gyógyszerfelügyeletnek nemrég még fenntartásai voltak az újabb oltási kampány hasznosságával kapcsolatban. Szeptember végén még azt mondták: a rendelkezésre álló információk, tanulmányok nem indokolják a harmadik oltás széles körű alkalmazását.
Az ötletért az Egészségügyi Világszervezet (WHO) vezetője sem rajongott. Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz szerint az nem járja, hogy a gazdag országokban sokan már harmadszor állnak sorba a vakcináért, miközben a szegény országokban még mindig kritikusan alacsony az átoltottság. A WHO-vezér szerint ennek a legfőbb oka, hogy a fejlett országok hiába ígérték, hogy ellátják vakcinával szegényebb társaikat, a vállalt egymilliárd adag oltóanyagnak eddig mindössze a 15 százalékát szállították le.
A Wall Street Journal információi szerint azonban az FDA időközben meggondolta magát, és még a héten engedélyt adhat a Johnson & Johnson és a Moderna koronavírus elleni vakcinájának általános felhasználására is harmadik oltásként. Ráadásul egy füst alatt kiterjesztheti a megerősítő oltásra jogosultak körét minden felnőttre. A szövetségi gyógyszerfelügyelet szakemberei most azt mondják: a koronavírus delta-variánsának rohamos terjedése miatt jól jöhet a harmadik dózis. Hiszen azóta kiderült: idővel a Pfizer/BioNTech és a Moderna oltóanyaga által nyújtott védelem csökken, a Johnson & Johnson vakcina hatékonysága pedig eleve viszonylag alacsony volt.
Ez egy dinamikus és változó világjárvány. A Covid–19 elleni vakcinák biztonságosságáról és hatékonyságáról szinte minden nappal egyre többet tudhatunk meg. Amint a megerősítő oltással kapcsolatban több információ áll rendelkezésünkre, a tudományos álláspontunkat ezekhez igazítjuk, és erről a közvéleményt is tájékoztatni fogjuk
– mondta még szeptember közepén az FDA ügyvezetője, Janet Woodcock.
Az azóta eltelt egy hónap alatt a gyógyszerfelügyeletnél már azt is kidolgozták, kinek milyen megerősítő oltást ajánlanak. Igaz, az amerikai Allergológiai és Fertőző Betegségek Intézete (National Institute of Allergy and Infectious Diseases – NIAID) már a nyár elején elkezdte azt a felnőtt önkéntesek bevonásával végezett kutatását, ami alapján a most kiszivárgott szabályokat felállították. Az FDA ajánlása kicsit eltérő attól, mint amivel például itthon találkozhatunk.
Az amerikai gyógyszerfelügyelet azt mondja, mindegy, ki milyen vakcinát kap harmadszorra. De azt ajánlják, hogy a megerősítő oltást ne ugyanabból az oltóanyagból adják be, mint az első két injekciót.
Azaz akit korábban két adag Pfizerrel oltottak, harmadszorra akár a Moderna, akár a Janssen oltóanyagából kaphat (de kérheti a Pfizert is). Aki a Johnson & Johnson egydózisú vakcináját kapta, a második, megerősítő oltásként elsősorban a Pfizer/BioNTech, illetve a Moderna oltóanyagát kérheti. Arról a hírek szerint még nem döntöttek az FDA szakemberei, hogy a Moderna vakcinájából 50 vagy 100 milligrammos dózist javasolják a harmadik dózisra jelentkezőknek. Azt azonban állítólag már eldöntötték, hogy azok, akik a Moderna koronavírus elleni vakcináját kapták először, illetve másodszor, és harmadik, megerősítő oltásként is azt kérnék, a „normális”, 100 milligrammos dózis helyett csak 50 milligrammnyit kapjanak.
A koronavírus elleni vakcinák keveréséről végzett kutatások során megállapították: az első oltásoktól eltérő formulájú megerősítő oltások legkevesebb hatszorosára, legfeljebb hetvenhatszorosára növelik a szervezet antitestszintjét. Ha azonban ugyanazt a vakcinát adják megerősítő oltásnak is, azzal a szervezet antitestszintjét csupán 4–20-szorosára tudják emelni. A legjobb eredményt minden esetben a Moderna vakcinájával érték el.
A koronavírus elleni immunizáció során az Egyesült Államokban engedélyezett mRNS-alapú vakcinákból két azonos dózist adnak be. Az első injekcióra az immunrendszer B-sejtjei elkezdenek a vírus semlegesítésére alkalmas antitesteket gyártani; ugyanekkor a T-sejtek megtanulják felismerni a behatolót, és raktározzák az ellene alkalmazott védekezési módszert. A második, emlékeztető dózis beadása után a szervezet immunreakciója erősebb, a vérben található ellenanyagszint pedig sokkal magasabb lehet. Ha harmadszorra más vakcinát adnak be, a korábbitól eltérő, hatékonyabb védekezésre serkenthetik az immunrendszert, a T-sejtek pedig ezt az erősebb választ is megtanulják. Ezzel fokozzák a szervezet immunreakcióját.
Ráadásul a vakcinák keverésével kikerülhetik azt is, hogy a harmadik oltás hatóanyagát még azelőtt semlegesítse az immunrendszer, hogy az ki tudná fejteni szándékolt hatását.
Ezen a felismerésen alapul egyébként az orosz fejlesztésű a Szputnyik V vakcina is. Ennek a két adagja két eltérő adenovírus-vektort tartalmaz; az első az Ad5, a második az Ad26 jelzetűt, ezek hordozzák az immunválaszt kiváltó koronavírus-proteineket. A vakcina fejlesztői ugyanis attól tartottak, hogy az immunrendszer nemcsak a SARS-Cov-19 elleni válaszreakciót tanulhatja meg az első oltással, de az Ad5 adenovírus ellen is kifejleszt egyfajta védelmet. Így a második dózis nem tudná kifejteni a várt hatást, hiszen az immunrendszer még azelőtt semlegesítené az Ad5 adenovírust, hogy az azon „szállított” koronavírus-protein emlékeztethetné a szervezetet, hogyan védekezzen a betegség ellen. A második oltás során ezért egy eltérő „hordozót” alkalmaznak, így juttatják biztosan célba az immunrendszer számára szükséges információt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.