A múlt hét közepe óta kissé erősödött az euró a dollárral szemben, ami leginkább annak köszönhető, hogy a javuló nemzetközi hangulatban a dollár kissé gyengült valamennyi vezető devizával szemben.
Az eurót a növekvő euróövezeti inflációs kockázatok erősítették, hiszen a szeptemberben immár 3,4 százalékra, 13 éves csúcsra ugró éves infláció – amely az idén várhatóan még magasabbra emelkedik – árnyalhatja az Európai Központi Banknak az áremelkedés átmeneti jellegével kapcsolatos véleményét,
és előbbre hozhatja a jegybanki szigorítás megkezdését.
A złoty vezetésével erősödtek a régiós devizák is, így a szeptember 30-án az euróval szemben 361 fölé gyengülő forint is magára talált a hét elejére. A cseh jegybank múlt héten csütörtökön a piacokat meglepve 0,75 százalékról 1,5-re emelte az alapkamatot, a várt 50 bázispontos növelés helyett, azzal az indokkal, hogy korlátozni akarja a gazdaság koronavírus-válság utáni élénkülése következtében beindult inflációnövekedést, ami augusztusban 4,1 százalékra tolta fel a rátát a júliusi 3,4-ről.
Ez ott a választások közeledtével komoly politikai vitákat is szült . Lengyelországban a vártnál magasabb lett szeptemberben, az unión belül pedig a második hónapja a legmagasabb, 5,8 százalék az infláció, ami szintén erősíti a kamatemelési várakozásokat.
Noha a lengyel jegybank eddig ragaszkodott ahhoz, hogy a magasabb infláció ellenére is 0,1 százalékon, rekordalacsonyan tartja az alapkamatot, hogy ezzel is segítse a gazdasági kilábalást, de a vártnál rosszabb inflációs adatok és a régiós országok kamatemelési ciklusának megkezdése a lengyel jegybanki szigorítást is előbbre hozhatja. Ezt erősítheti, hogy a román jegybank kedden – a magyar és a cseh emelés után – szintén megkezdheti kamatemelési periódusát, főként, hogy Romániában a lengyel után az unión belül a második legmagasabb szintre, 5,25 százalékra nőtt az éves infláció, ami az év végére a 6 százalékot is meghaladhatja. Az elemzők szerint ezért a jelenlegi 1,25 százalékos alapkamat 25 bázispontos emelésére van kilátás kedden.
Romániában alapvetően hasonló tényezők mozgatják az árakat, mint Európa más országaiban: a járvány idején visszaeső árak miatti alacsony bázis, különösen az ásványolaj-termékek árának korábbi erőteljes csökkenése okoz most felfelé ható nyomást az éves inflációs rátára. További növelő tényező, hogy a válság után kialakult ellátási zavarok az elszálló energiaárakkal közösen rekordmagasra lökték a termelők költségeit. Ezek a hatások az év végéig tovább fokozzák az árnyomást, így egyes elemzők szerint nem az a kérdés, hogy az infláció az idén eléri-e a 6 százalékot, hanem inkább az, hogy közelebb kerül-e a 7-hez.
Bár az inflációt túlnyomórészt a jegybank (NBR) hatáskörén kívül eső tényezők mozgatják felfelé, Valentin Tataru, az ING vezető közgazdásza úgy véli, a bank nem fog a háttérben maradni, és nem hagyja, hogy az infláció magától hűljön le.
Emellett, bár a legfrissebb adatok a gazdasági teljesítmény harmadik negyedévben bekövetkezett ellaposodására utalnak, aminek nem tenne jót a kamatemelés, azonban a jegybank vélhetően úgy dönt majd, hogy a gazdasági fellendülés még mindig elég robusztus ahhoz, hogy nagyobb baj nélkül elviselje a magasabb, de még mindig mélyen negatív reálkamatlábakat. Kedden ráadásul eldőlhet, túléli-e a román kormány az ellene benyújtott bizalmatlansági indítványt, amire kicsi az esélye, az elemzők azonban úgy vélik, hogy egy keddi kamatemelés jobban megnyugtatná a piacokat, mint egy emelés nélküli, de szigorú hangvételű nyilatkozat.
A szigorítás jelentősen enyhítené a lejre nehezedő árfolyamnyomást is, ami végre stabilizálhatná az euró elleni 4,95 körüli kereskedési sávban. A fentiekre tekintettel a legtöbb elemző úgy véli, hogy az alapkamat a jövő év első negyedévének végére 2,5 százalékra emelkedhet az országban.
A német, a francia és az olasz inflációról, az euróövezet munkaerőpiacának alakulásáról és az Európai Központi Bank álláspontjáról alábbi cikkünkben írtunk bővebben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.