Az ellátás láncok globális problémái még számos hónapon át tarthatnak, míg a hajózási cég áthidalják a kereslet és a kínálat közötti szakadékot – mondta a Financial Times Afrika csúcsán Ngozi Okonjo-Iweala, a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) főigazgatója.
A WTO vezetője szerint a járvány kapcsán eszközölt több ezer milliárd dolláros gazdaságélénkítési programok hajtják a fogyasztók keresletét, miközben a cégek igyekeznek a nehezen pótolható készleteket felhalmozni. A különböző gazdasági vezetők körében némi pánikot is tapasztalt az ellátási láncok szakadása kapcsán, miközben a tengeri szállítók nem számítottak ennyire erőteljes fellendülésre, így számos konténert hátrahagytak, nem mindig a megfelelő helyszíneken.
A helyzet a karácsonyi időszakban sem fog javulni a főigazgató szerint, ugyanakkor az oltottság terén tapasztalható különbségek hatására a problémák hatványozottan érvényesülnek. Míg a gazdag országok lakosságuk többségének beoltásával és gazdaságélénkítéssel voltak képesek reagálni a járvány okozta gazdasági válságra, addig a szegény országok sem a fiskális mozgástérrel sem oltóanyagokkal nem rendelkeznek.
Miközben a gazdag országok több százmillió vakcinát ígértek, ezek az ígéretek nem hozták ezen oltóanyagok tényleges szétosztását is. Ugyanakkor Okonjo-Iweala szerint a Kína és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi háborúról és a világkereskedelem szétválásáról szóló aggodalmak eltúlzottak. Noha a retorika terén valóban észrevehető ez a különválás, de a kereskedelmi tények nem ezt sugallják.
A kereskedelem az Európai Unió és Kína között is erőteljes és ha lenne is akart ezen különválásra, valójában erre nincs olyan mértékben lehetőség, mint azt egyes országok szeretnék. A rendkívül komplikált ellátási láncok lazítása nem egyszerű feladat.
A főigazgató reményét fejezte ki, hogy az 54 országot tömörítő Afrikai Kontinentális Szabadkereskedelmi Övezet, mely idén lépett életbe, képes lehet a kontinens ipari és kereskedelmi potenciáljának átalakítására. Afrika csupán a világkereskedelem 4 százalékát adja, aminek a nagy része a kontinensen kívülre irányul és elsősorban feldolgozatlan termékeken alapul.
Noha a szabadkereskedelmi övezet a szabályozás terén további fejlesztéseket igényel, akárcsak az országokon átnyúló infrastruktúra, az 1,3 milliárd embert magában foglaló egységes piac visszafordíthatja évtizedek ipartalanítását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.