Az Európai Bizottság minden tőle telhetőt megtesz az uniós jog elsőbbségének biztosítása érdekében – jelentette ki pénteken Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, hangot adva mély aggodalmának.
A kijelentésre azt követően került sor, hogy a lengyel alkotmánybíróság kimondta, az uniós alapszerződés egyes előírásai összeegyeztethetetlenek az alkotmánnyal, így ezekben az esetekben nem az uniós jog az elsődleges érvényességű Lengyelországban.
Az ország ellen az Európai Bizottság a helyi bírósági reformok keretében felállított fegyelmi tanács miatt 2018-ban indított hetes cikkely szerinti kötelezettségszegési eljárást, ugyanis a fegyelmi tanács az unió szerint aláássa az igazságszolgáltatás függetlenségét. Az ügy 2019-ben az Európai Unió Bírósága (EUB) elé került.
2020-ban az EUB a fegyelmi tanács működésének felfüggesztésére szólította fel a lengyel kormányt, de Mateusz Morawiecki miniszterelnök annak végrehajtása helyett a lengyel alkotmánybírósághoz fordult.
A nyáron a lengyel alkotmánybíróság viszont úgy döntött, nem kötelező végrehajtani az EUB ítéletét, amelyet most a taláros testület elvi szinten is megerősített, kimondva a legmagasabb rendű jogi aktust jelentő alkotmány elsőbbségét az európai jog felett.
Korábban is előfordult, hogy a tagállami és az EU-s jog ellentmondásba került – például 2020 májusában Németországban az Európai Központi Bank kötvényvásárlásaival kapcsolatban merült fel a tagállami és uniós jog elsőbbségének kérdése –, de mostanáig a tagállamok mindig elfogadták az EUB döntéseit, ha az értelmezések közötti különbségből per lett. Az EUB ugyanakkor nem firtatta, hogy egyes tagállamok alkotmánya kimondja a hazai jogrend elsőbbségét, cserében a tagállamok alkotmánybíróságai sem bírálták soha felül az EUB döntéseit. A helyzet kellemetlen részleteibe a legmagasabb politikai szinten eddig senki nem ment bele, hiszen ez sokkal mélyebb ellentmondások elé állította volna az EU-t, mint amelyek például a brexit során adódtak. A kérdés ugyanis az európai integráció alapjait érinti, hiszen ha betarthatatlanokká válnának a közös szabályok, szétesne az unió.
Az uniós jog elsőbbséget élvez a nemzeti joggal szemben, beleértve az alkotmányos rendelkezéseket is, így az nem lehetséges, hogy egy tagállam felülbírálja az uniós jogot
– jelentette ki Von der Leyen pénteki nyilatkozatában. Hozzátette, ezt minden uniós tagállam aláírta az Európai Unió tagjaként, és a bizottság minden rendelkezésére álló eszközt felhasznál ennek biztosítására. Von der Leyen szerint az uniós alapszerződések teljesen egyértelműek: az Európai Bíróság valamennyi ítélete kötelező az összes tagállami hatóságra, így a nemzeti bíróságokra is. Ennek elfogadása nélkül a lengyelek nem is léphetnének be az EU-ba, ha most akarnának csatlakozni.
Bartłomiej Sochański lengyel alkotmánybíró a csütörtöki ítélet indoklását ismertetve nem zárta ki, hogy alkotmánybírósági vizsgálatnak vetik alá az EUB döntéseit, köztük az unió által bírált lengyel igazságügyi reformokra vonatkozóakat is. A PiS ugyanakkor azt állítja, hogy ez nem tekinthető a polexit irányába tett lépésnek, és egyébként sincs befolyásuk a bíróság döntéseire.
Annyi bizonyos, hogy jelenlegi helyzet súlyos szuverenitási vitákat generálhat a tagállamokkal, így bonyolult jogi diskurzusokra lehet számítani.
A hírre csaknem 1 százalékot gyengült a zloty, ami a forintot is magával húzza. Egyelőre nem látható, hogy miként fog megoldódni a patthelyzet, de az uniós helyreállítási alapból járó 24 milliárd eurós pénzeső fényében nem tűnik valószínűnek a lengyelek kilépése. Ugyanakkor az EU akár a helyzet tisztázását is kérheti, mielőtt ennek a pénznek az első részletét kiutalná. Ennek elhúzódása pedig továbbra is kihatással lehet a zloty árfolyamára, illetve a régiós devizák árfolyamára is negatívan hathat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.