A román jegybank (NBR) kedden – a magyar és a cseh jegybanki emelés után – szintén megkezdte kamatemelési periódusát:
a várakozásoknak megfelelően 25 bázispontos emeléssel 1,5 százalékra emelve irányadó kamatlábát, a január óta tartó történelmi mélypontról.
Ez azért is időszerű volt, mert Romániában, a lengyel után az unióban a második legmagasabb szintre, 5,25 százalékra emelkedett az éves infláció, ami – elemzők szerint – az év végére a 7 százalékot is elérheti, míg a jegybank inflációs várakozása ennél optimistább, 5,6 százalékos áremelkedésre számít az év végére.
Bár a legfrissebb adatok a gazdasági teljesítmény harmadik negyedévben bekövetkezett lanyhulására utalnak,
azonban a jegybank úgy ítélte, hogy a gazdasági fellendülés még mindig elég robusztus ahhoz, hogy nagyobb baj nélkül elviselje a magasabb, de még mindig mélyen negatív reálkamatlábakat.
A jegybank döntését követő néhány percen belül az is eldőlt, hogy a román kormány nem élte túl az ellene benyújtott bizalmatlansági indítványt.
A kormányválság és a jegybanki döntés ellentétes hatással vannak a román fizetőeszközre.
Hétfőn este – egy sikertelenül zárult állampapír-aukciót követően – a lej 4,957-en rekordgyenge szintet ért el az euró ellenében, és bár a kamatemelésre vonatkozó korábbi várakozások kedden visszapattanásra bírták a fizetőeszközt, ezt a hatást ellensúlyozta a kormányválság miatt kialakuló bizonytalan politikai helyzet. Ezért a kamatdöntést követő órákban nem lehetett egyértelmű trendet felfedezni a deviza mozgásában.
A szigorítás mindenesetre hosszabb távon enyhítheti majd a lejre nehezedő árfolyamnyomást, és stabilizálhatja az euró elleni 4,95 körüli kereskedési sávban.
Közvetve pedig a régiós devizákat is erősödésre bírhatja a román kamatemelés, mivel közelebb hozhatja a lengyel szigorítási ciklust, még ha kicsi is az esélye annak, hogy ez már a szerdai ülésen megkezdődik.
Romániában az inflációt hasonló tényezők mozgatják, mint Európa más országában: a járvány idején visszaeső árak miatti alacsony bázis, különösen az olajtermékek árának korábbi erőteljes csökkenése okoz most felfelé ható nyomást az éves inflációs rátára. További növelő tényező, hogy a válság után kialakult ellátási zavarok az elszálló energiaárakkal közösen rekordmagasra lökték a termelők költségeit, ezek a hatások pedig az év végéig fokozódni fognak. Bár az árakat túlnyomórészt a jegybank hatáskörén kívül eső tényezők mozgatják felfelé, a bank várhatóan nem hagyja majd, hogy az infláció magától enyhüljön. Ezért a mostani kamatdöntést további emelések kísérhetik, ennek eredményeképpen az alapkamat 2022 első negyedévének végére 2,5 százalékra emelkedhet az országban.
Növeli azonban a kiszámíthatatlanságot, hogy az unió egyik legkevésbé átoltott országában, Romániában rekordokat döntenek a járványadatok.
Kedden megdőlt az egy nap alatt jegyzett új koronavírusos fertőzések, a járvány miatti elhalálozások, és a kórházban kezelt koronavírusos betegek rekordja is, miután egy nap alatt 15 037 új eset, 252 halálesetet regisztráltak, és a vírus megjelenése óta most vannak a legtöbben, 14 402-en kórházban a kór miatt, ami jelentősen megterheli az egészségügyi rendszert.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.