Szeptember végéig a Fennovoima a tizenöt előzetes biztonsági jelentésből tízet nyújtott be jóváhagyásra a Sugár- és Nukleárisbiztonsági Hatósághoz (STUK) a Hanhikivi 1. atomerőmű tervezett építése kapcsán. Októberben és novemberben továbbiakat ad be – áll a VG-hez eljuttatott közleményében, amelyben hangsúlyozza, hogy e dokumentumok az atomerőművi engedély iránti kérelmek legfontosabb csoportját képviselik, és
ezek teszik ki az építési engedélyhez szükséges összes dokumentáció körülbelül 80-90 százalékát.
Létesítési engedélye azonban még nincs. Erre vonatkozó, már frissített kérelmét 2021 áprilisában küldte el a finn munkaügyi és gazdasági minisztériumnak, az eredetit pedig még 2015 nyarán.
A mostani anyagról az áll a társaság honlapján, hogy a módosításra, kiegészítésre azért volt szükség, mert az idő előrehaladtával módosultak a projekt peremfeltételei, a tervezett beruházás egészét azonban nem érintették. Ennél azonban a STUK 2017-ben szigorúbban fogalmazott: több ponton is elégedetlen volt a beadott anyaggal, ahogyan annak újabb változatával is 2018-ban, de még az akkor várt, 2019-es időpontban sem adta ki az engedélyt. A Fennovoima pillanatnyilag 2022 nyarára reméli kézhez kapni a hatóságtól a zöld jelzést, amely egy 3220 megawatt hő- és 1200 megawatt áramteljesítményű atomerőművi blokk, a hozzá szükséges egyéb nukleáris létesítmények építésére, és mindezek működtetésére vonatkozik.
A beruházásnak része a beérkező nukleáris üzemanyag tárolása, a kiégett fűtőelemek ideiglenes tárolása, az alacsony és a közepes radioaktivitású hulladékok tárolása,
valamint feldolgozása is, mindez a Hanhikivi-félszigeten lévő Pyhajoki település közelében.
Bár az engedélyezés elhúzódása miatt az előkészületek egy időre lelassultak, 2019-ben ismét erőre kaptak, ez év ősze elején pedig ismét átvették a területet a munkagépek, hogy folytassák a majdani létesítmény alapjának kiásását.
A Fennovoima az építkezés 2023-as kezdetével számol, és reméli, hogy 2029-ben a kereskedelmi üzeme is megindulhat.
Mindazonáltal az eredeti tervek szerint már 2024-től kellene gondoskodnia a finnországi áramtermelés 10 százalékáról. Ennél azonban fontosabb, hogy a STUK-nak nem illetékessége a beruházás ütemezése, munkáját nem is befolyásolja, egyedül a nukleáris biztonságot tartja és tartatja szem előtt. Ugyanígy érvelt egyébként az Országos Atomenergia Hivatal is, amely a közelmúltban a finnországihoz hasonlóan szintén orosz tervezésű és kivitelezésű két új paksi atomblokk létesítési engedélykérelméhez rendelt el hiánypótlást.
A csúszás miatt a finn projekt – mint arról a VG már beszámolt – többe kerül a megcélzott 6,5-7 milliárd eurónál, a nyár elején 7-7,5 milliárdot számoltak, de nem tudni, hogy a nyersanyagárak azóta bekövetkezett elszabadulásának milyen hatása lesz. Mivel a fővállalkozó RAOS Project Oy-vel fix árban állapodtak meg, a többletköltség a Fennovoimát terheli.
Az elmúlt években végrehajtott újratervezés során egyébként történt néhány változás az üzem elhelyezkedésében, erről Jouni Sipilainen, a Fennovoima építési igazgatója nyilatkozott a közleményben. A nyáron már elkészült a beszállítók számára tíz raktárcsarnok,
szeptemberben megnyílt a munkaterületen egy 600 férőhelyes étterem, jelenleg is dolgoznak a Fennovoima ötemeletes irodaépületén, és lesz egy látogatóközpont is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.