Egymillió gyermek halhat éhen Afganisztánban idén télen, többen mint amennyien a 20 évig tartó háborúban életüket veszítették – figyelmeztetnek az országban tevékenykedő segélyszervezetek. Az országot sújtó élelmiszerhiány ugyan nem új jelenség, de a koronavírus járvány kezdete, és még inkább a tálibok hatalomátvétele óta a helyzet nagyon sokat romlott. Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) előrejelzése szerint 22,8 millióan,
Afganisztán lakosságának több mint fele nézhet szembe életveszélyes élelmiszerhiánnyal idén télen. Közülük csaknem 9 millióan már most az éhhalállal küzdenek.
Már az ősz elején súlyos volt a helyzet; a FAO, New York Times által idézett adatai szerint szeptemberben harminc százalékkal többen voltak azok, akik nem jutottak elegendő élelmiszerhez, mint tavaly szeptemberben. A tél beálltával ez az arány minden eddiginél magasabb lehet. A humanitárius katasztrófa elkerülhetetlennek tűnik Afganisztánban.
Az éhezés csak az egyik, igaz, a leghúsbavágóbb, jele a gazdaság az elmúlt hónapokban tapasztalt mélyrepülésének. Amióta a tálibok magukhoz ragadták a hatalmat, a külföldi segélyek nem érkeznek meg az országba; a kieső forrásokat a nemzetközi hitelpiacokról sem tudják fedezni, hiszen a tálib kormányzatot szinte egyetlen ország sem ismeri el, így kölcsönt sem nyújt nekik senki. A tanárok, hivatalnokok, orvosok hónapok óta nem kaptak fizetést, hiszen a NATO-csapatok kivonulásával egy időben az országból elmenekült politikusok és jegybankárok a teljes államkasszát is magukkal vitték. Eközben az élelmiszerek és az alapvető javak ára az egekbe szökött, a korábban segélyként érkező gyógyszer-utánpótlás pedig teljesen leállt. A kórházak, amelyek korábban is alig bírtak el a járvány miatti terheléssel, most a teljes összeomlás előtt állnak.
Mindez egy olyan évben sújtja az országot, amikor az az elmúlt évtizedek legsúlyosabb aszályával küzd.
A szárazság miatt Afganisztán gabonatermése a várakozások szerint mindössze a háromnegyede lesz az átlagosnak.
Azokon a vidékeken, ahol a lakosság csaknem 70 százaléka mezőgazdaságból él, a reménytelenné vált kilátások miatt sok gazdálkodó idén fel is adta földje művelését, újabb, hosszú távú problémákat gerjesztve ezzel a térségben.
A válsághelyzet aláássa a tálibok hatalmát, de az Egyesült Államok felé irányuló dühöt is tovább szítja az országban. A FAO afganisztáni igazgatója nem véletlenül figyelmeztette Washingtont, hogy lazítson az Afganisztánnal szembeni gazdasági korlátozásokon.
Különbséget kell tennünk a politikai ésszerűség és a humanitárius kötelezettség között
– figyelmeztetett Mary-Ellen McGroarty, hozzátéve, hogy nem lehet az éhhalálra kárhoztatni többmillió gyermeket, asszonyt és férfit azért, hogy a tálibokat elszigeteljék a világtól.
A segélyszervezetek nyomására a Világbank a múlt héten 280 millió dollárnyi, korábban befagyasztott támogatást felszabadításáról döntött Afganisztán számára. Ez csak a töredéke annak az 1,5 milliárd dollárnak, amelyet a tálibok hatalomátvétele óta hiába várnak az országban; ráadásul az sem dőlt még el, hogy ki kaphatja, illetve használhatja fel ezt a pénzt. A Világbank és más nemzetközi pénzügyi szervezetek ugyanis, a Fehér Ház által kilátásba helyezett büntetőintézkedésektől félve, egy centet sem adnának a tálib kormányzat kezébe. A segélyszervezetek pedig, ha meg is kapják a pénzt, csak a tálibokkal együttműködve oszthatnák szét azt.
A NATO-csapatok hirtelen távozása által előidézett káoszt látva Európában egyre több ország fontolgatja, hogy újranyitja a külképviseletét Kabulban. Közös képviseletet terveznek, és leszögezik, hogy a nagyköveteik kiküldése nem jelenti azt, hogy országaik elismerik a tálib kormány létjogosultságát, ahogy azt sem, hogy feltételek nélküli politikai párbeszédre készek a Talibánnal.
Mindössze fél tucatnyi ország, köztük Törökország, valamint a tálibok és az amerikaiak között korábban is közvetítő Katar vezetése hangoztatja azt, hogy a tálibok felé nyitni kell. De a két ország külügyminisztereinek hétfői, közös sajtótájékoztatóján nem esett szó arról a világsajtót a hétvégén körbejárt hírről, miszerint a tálibok hajtóvadászatot folytatnak az elmenekült kabuli kormány által foglalkoztatott rendőrök valamint titkosszolgák után. A hírek szerint több mint félszáz, az afgán biztonsági szolgálatnak dolgozó tiszt tűnt el bizonyíthatóan az elmúlt 100 napban Afganisztánban, sokak holttestére később a nyílt utcán találtak rá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.