Visszavágta a Goldman Sach az amerikai gazdaság növekedési kilátásait, miután kiderült, hogy nincs esély elfogadtatni Joe Biden elnök 1750 milliárd dolláros újjáépítési tervét (Build Back Better – BBB). A törvénytervezet sorsa a kongresszus felső házában két demokrata törvényhozótól függött, és egyikük, Joe Manchin nyugat-virginiai szenátor pedig vasárnap a Fox Newsnak nyilatkozva bejelentette: nem tudja megszavazni azt.
Egyszerűen nem tudom. Megtettem minden emberileg lehetségest, de képtelen vagyok rá
– jelentette ki. Döntését azzal magyarázta, hogy aggódik az infláció és amiatt, milyen mértékben növelné az egyébként is horribilis amerikai államadósságot a terv. Az ország hitelállománya már tavaly elérte a GDP 133,92 százalékát, az adósságplafont pedig éppen decemberben emelték meg 2500 milliárd dollárral a korábbi 28400 milliárdról, így a washingtoni pénzügyi tárca vélhetően 2023-ig képes fizetni a számlákat (egy dollár 326 forint).
A nagyszabású terv kudarcba fulladása „negatív hatással lesz a növekedésre”, figyelmeztettek a befektetési bank közgazdászai,
akiknek friss jelentése szerint ennek következtében a GDP évesített növekedése az első negyedévben két százalékra esik vissza a korábban jelzett három százalékról. A Goldman Sachs 3,5 százalékról három százalékra vágta vissza a második és három százalékról 2,75 százalékra a harmadik negyedéves bővülési kilátásokat is. Külön kiemelték a gyerekek után járó adókedvezmények megszűnését – utóbbi az év végén jár le, és a törvény széles körben kiterjesztette volna –, valamint egyéb tervezett kiadások elmaradását, ami rövid távon visszafogja majd az amerikai gazdaság szempontjából kulcsfontosságú fogyasztást. Hosszú távon azonban ezt várhatóan kiegyensúlyozzák pozitív hatások a pénzpiacokon, tették hozzá, hiszen így csökkent a vállalati adóterhek emelésének a veszélye, mivel részben ebből finanszírozták volna a növekvő kiadásokat.
Manchin lépése egyébként meglepte a Fehér Házat, mert az elnök szinte folyamatosan egyeztetett a szenátorral, és a múlt héten még arra számított, hogy a törvényt jövő év elején elfogadhatja a szenátus.
További nyomást gyakorlunk majd rá, hátha ismét megváltoztatja a véleményét, tiszteletben tartja az ígéreteit, és állja a korábban adott szavát
– reagált Jen Psaki elnöki szóvivő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.