A foglalkoztatottsági és munkaerőpiaci részvételi ráta is tovább nőtt 2021 harmadik negyedévében a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) országaiban: előbbi 0,6 százalékponttal, 68 százalékra emelkedett, vagyis megközelíti a koronavírus-járvány előtti 68,6-et, utóbbi 72,2-ről 72,5-re javult – derült ki a legfrissebb jelentésből. A javulás nagyjából azonos mértékű minden vizsgált csoportban, vagyis a nőknél és a férfiaknál, valamint a fiatalok és az idősebbek körében is. Az OECD 38 tagja közül csak Törökország nem szolgáltatott eddig adatokat a harmadik negyedévről, a többi 37 tagállam közül 35-ből jelentették a foglalkoztatási helyzet javulását. Ausztráliában a második negyedévi 75,4 százalékról 74,8-re csökkent a foglalkoztatottak aránya, Finnországban pedig maradt 72,7-en.
Több országban, így Magyarországon, Ausztriában, Franciaországban, Görögországban, Új-Zélandon és Portugáliában a foglalkoztatás már meghaladta a járvány előtti szintet. Az euróövezetben 0,7 százalékponttal, 68,4, az Európai Unóban 0,5 százalékponttal, 68,7, a hét vezető ipari országban (G7) 0,7 százalékponttal, 71,4 százalékra, Kanadában 1,4 százalékponttal, 73,8, az Egyesült Államokban 0,8 százalékponttal, 69,8, míg Magyarországon 73 százalékról 73,3-re nőtt a mutató. A legnagyobb növekedést négy országból jelentették: Chilében 57,3 százalékról, 59,2-re ugrott a foglalkozatottak aránya, Kolumbiában 59,6-ről 61,5-re, Costa Ricában 55,6-ről 58,3-re, míg Írországban 69,1-ről 71,1-re. Közülük azonban az első három ország marad el még mindig leginkább a járvány előtti szinttől – hangsúlyozza az OECD jelentése.
Az amerikai munkaerőpiac a javulás ellenére még mindig nem állt talpra teljesen a koronavírus-válságból, a Fitch elemzése szerint négy szövetségi állam van csak, ahol már novemberben sikerült újra megteremteni minden, a járvány alatt elveszített munkahelyet. Ez a négy állam Texas, Arizona, Utah és Idaho, míg például Kalifornia a járvány előtti foglalkoztatási szint 70, New York pedig 60 százalékán áll. Az 50 százalékot azonban Hawaii és Wyoming kivételével minden tagállamban elérték. A CNN szerint ez az adat is jól mutatja, hogy mennyire egyenlőtlen a talpra állás azok után, hogy az ország rekordot jelentő, 20,5 millió álláshelyet veszített el 2020 áprilisában, amikor a munkanélküliségi ráta 14,7 százalékra ugrott.
Azok a szövetségi államok, amelyeket leginkább sújtott a járvány, és emiatt szigorúbb korlátozásokra kényszerültek, még most is elmaradnak a kevésbé érintettektől. Ilyen például a Hawaii, ahol a gazdaság a turizmustól függ, valamint New York is, amelynek a gazdasága ugyan sokkal diverzifikáltabb, de már a legelejétől a járvány egyik gócpontja volt. Ráadásul az omikron-variáns okozta új hullám a télen tovább rontott a képen, december vége óta folyamatosan és az elemzői várakozásokat meghaladóan nő a munkanélküli-segélyért újonnan benyújtott kérelmek száma, miközben az újonnan teremtett munkahelyeké már novemberben is elmaradt a várakozásoktól. „A javuló tendenciákat, amelyeket az oktatásba és a munkába való nagyobb személyes visszatérés lendített fel, veszélyeztetheti a koronavírus omikron-változata, amelynek a gazdasági következményei továbbra is bizonytalanok” – figyelmeztetett Olu Sonola, a Fitch amerikai gazdasági elemzője. Az újabb hullám miatt ugyanis a távoktatás és a távmunka aránya ismét megnőtt januárban. A CNN és a Moody’s Analytics közös, a „normalitáshoz” való közelítés szintjét mutató (Back-to-Normal) indexe a múlt héten 91 százalékon állt, csak Dél-Dakota haladta meg a száz százalékot, bár néhány állam, köztük Idaho, Arizona, Florida és Montana már közel jár hozzá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.