Nem sok jót ígér az élelmiszerárak jövőbeli alakulása kapcsán az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO), miután az egy hónappal ezelőtti 10 éves csúcshoz képest is folytatódott a drágulás.
A szervezet élelmiszerárakat mérő indexe 135,7 pontig kúszott fel az idei év első hónapjában, ami másfél ponttal haladja meg a tavaly decemberi értéket. A drágulást főként a növényi olajok és a tejtermékek árának növekedése hajtotta, ugyanakkor a cukor ára már a második hónapja csökken. A húsok és a gabonák ára nem változott lényegesen.
A szervezet adatai alapján az élelmiszerárak 2021-ben világszerte nominális csúcsot döntöttek, és reálértéken is csak egyszer, 1974-ben voltak a tavalyinál drágábbak.
A búza ausztrál és argentin termésének nagysága a kenyérgabona árát 3,1 százalékkal csökkentette, ám ezt ellensúlyozta a kukorica 3,8 százalékos drágulása, miközben 3,1 százalékkal a rizs is többe került. Összességében a gabonák árszintjét jelző részindex értéke 140,6 pont volt.
A növényi olajok sosem kerültek még ilyen sokba, 185,9 ponton állt a mutató januárban, miután 7,4 pontot (4,2 százalékot) emelkedett december óta. A pálma-, a szója-, a napraforgó- és a repceolaj egyaránt drágult.
A FAO tejtermékekre vonatkozó árindexe havi összevetésben 2,4 százalékkal (3,1 ponttal), 132,1 pontra nőtt decemberhez képest, már az ötödik egymást követő hónapban jegyeztek fel emelkedést. Éves szinten a mutató 18,7 százalékkal (20,8 ponttal) nőtt.
Noha a hústermékek januárban nem kerültek lényegesen többe a decemberinél, a 112,6 pontos árindex éves szinten 16,6 pontos (17,3 százalékos) növekedést jelez.
A cukor árindexe már a második egymást követő hónapban csökkent, januárban hathavi mélyponton, 112,8 ponton állt, 3,7 ponttal (3,1 százalékkal) gyengült decemberhez képest.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.