A nemzetközi diplomáciai naptár már hetek óta zsúfolt a háborúval fenyegető orosz-ukrán válság miatt, de a mai nap mintha erre is rátenne egy lapáttal. A fényszórók zöme Emmanuel Macron elnök moszkvai látogatására fordult, de emellett is van mire figyelni: az amerikai elnök a német kancellárt fogadja, a lengyel elnök Brüsszelben tárgyal csúcsvezetőkkel, a német külügyminiszter Ukrajnába látogat. Eközben a Financial Times értesülései szerint az Európai Bizottság gőzerővel készíti a vészterveket arra az esetre, ha valóban katonai konfliktusba torkollna a keleti válság.
A tét óriási, a rizikók többszörösek. Egy háború a 144 milliós Oroszország és a 44 milliós Ukrajna között beláthatatlan méretű menekültáradat indíthatna el az Európai Unió irányába és megszaporodhatnának az európai számítógéprendszerek elleni kibertámadások, kulcsfontosságú szolgáltatásokat veszélyeztetve. Brüsszel kontingenciatervei közt a prioritást mégis az energiaellátást fenyegető veszély kapja - írta a brit lap -, hiszen az Európai Unió földgázszükségletének 40 százalékát orosz importból fedezi, ráadásul a földgáz ára - ami többszörösére nőtt az egy évvel ezelőttihez képest - az elektromos áram árára is óriási hatást gyakorol. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke még pénteken azt nyilatkozta a FT-nak, hogy az EU-nak mindenféle kimenetelre fel kell készülnie az orosz-ukrán válságot illetően, ezért mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy alternatív energiaforrásokat találjon és megvédje a fogyasztókat és a háztartásokat.
Az egyik út, amit Brüsszel vizsgál, hogy valamilyen módon meggyengítsék a gázárak és a nagykereskedői áramárak közti kapcsolatot. Néhány hónappal ezelőtt, bár az áramárak felszöktek, vezető EU-politikusok ezt a lehetőséget még elvetették. Óvott ez ellen az energiaszabályozásért felelős EU-hatóság, azzal az érvvel, hogy az olyan megoldások, mint az ármaximalizálás egyes szolgáltatókat kiszorítana a piacról. Az FT információi szerint Brüsszel arra törekszik, hogy nagyobb szállításokat biztosítson a termelő országoktól az ugyancsak drága cseppfolyós földgázból (LNG). Ennek érdekében a hetekben diplomáciai mosolyhadjárat folyt olyan szállítók megnyerésére, mint az Egyesült Államok, Azerbajdzsán és Katar. A válságterveket Brüsszel a jövő hónapban mutatná be az európai fővárosok döntéshozóinak, de ha korábban történik valami keleten, sor kerülhet egy rendkívüli csúcsra is - írta a Financial Times.
Ugyanakkor folynak a diplomáciai egyeztetések. Nagy várakozások előzték meg Emmanuel Macron mai moszkvai látogatását is. A rubel hétfőn fél százalékot erősödve háromhetes csúcsot ért el a dollár ellenében 75,44 körül, pedig a múlt hónapban még 15-hónapos mélyponton járt 80,4125-nél, miután a nyugati hatalmak szankciókkal fenyegették meg Moszkvát az ukrán határ mentén végrehajtott csapatösszevonások miatt. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a rubel erősödésének van más kézenfekvő oka is, mint a bizakodás Macron látogatását illetően. A Reuters ma közzétett elemzői felmérésének konszenzusa szerint az orosz jegybank pénteken 100 bázisponttal emeli 9,5 százalékkal emeli irányadó kamatát. Hasonló okból erősödtek ma a közép-európai devizák is, hiszen kedden a lengyel jegybank várhatóan folytatja a kamatemelési sorozatot.
A Reuters jelentése szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök és Macron találkozójáról 17 óra után várható bejelentés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.